"Г-н министър, аз разбирам трудното Ви положение - да, Белодробна болница "Кудоглу" в Пловдив е общинска, но ако направите проверка дори в момента, ще установите, че тя не функционира. 
Не функционира едно здравно заведение, което има 70-годишна история и е построено специално за лечение на туберкулозно болни и болни от белодробни заболявания, обслужващо пациенти от Южна България. 
От Смолянска област, където работят 4 хиляди миньори, сега те ще трябва да пътуват до София, за да си правят прегледи и изследвания, защото новото отделение в УМБАЛ "Св. Георги", където бе пребазирана Белодробна, няма възможност да извършва скрининговата дейност, която се правеше в болницата. 
За туберкулозата да не говорим. Затова, след смяната на сегашния кмет, с наши общи усилия ще направим всичко възможно да възстановим Белодробна болница". 
Това заяви народният представител от Патриотичния фронт Славчо Атанасов в питането си до министър Петър Москов днес за състоянието и бъдещето на Белодробна болница. 
По думите на народния представител е срамота на днешно време да събаряш дворец, за да строиш колиба. 
"Болницата има изключително атрактивен терен и явно затова има апетити към нея. Аз съм сигурен, че бъде ли закрита, само след няколко години, на този хубав терен и хубави сгради, ще възникне нещо съвсем друго", посочи Славчо Атанасов.

Учудващото е, че настояването за закриване на заведението идва от кмета на Пловдив Иван Тотев, каза Славчо Атанасов. Единственият аргумент е дълг от три милиона и половина лева. Интересното е, че университетската болница, където прехвърлят белодробното отделение, има многократно повече дългове, каза още народният представител от ПФ. 
Той попита здравния министър дали се е срещнал с екипа на болницата, след многократно настояване от тяхна страна и защо е разрешил преместването на специализираната лаборатория.

Министър Москов заяви, че към настоящият момент не са постъпвали документи с искане за закриване на Белодробна болница "Кудоглу". Дебатът относно ликвидирането или трансформирането на здравното заведение трябва да се проведе на територията на Общински съвет - Пловдив, който е негов принципал.

"Преместването на лабораторията, която е собственост на министерството, няма да попречи на достъпа на болните и на тяхното качествено лечение", каза още Петър Москов.

Той подчерта, че новото пневмофтизиатрично отделение вече работи, апаратурата също е пребазирана там и са приети пациенти. Разговорите му с общината не били свързани със закриване на Белодробна болница, а с вливането й в друго общинско здравно заведение.