В навечерието на седмицата, която бележи сериозна промяна за всички нас - финалната процедура по одобрение на членството на България в еврозоната, какво предстои в Страсбург и Брюксел?
В решаващия ден, 8 юли, най-напред ще гласува Европейският парламент. Вотът в Страсбург ще е около 13:00 ч българско време. Необходимо е обикновено мнозинство на евродепутатите.
След като е ясен изходът от гласуването, в Брюксел финалното решение трябва да вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС.
- Решение за приемане на България в еврозоната от 1-ви януари догодина. Приема се с квалифицирано мнозинство.
- Регламент за въвеждането на еврото, т.е. отпадане на дерогацията, която България имаше, тъй като досега не отговаряше на конвергентните критерии. Приема се с квалифицирано мнозинство.
- Регламент за обменния курс. Приема се с единодушие. Но обменния курс на България е фиксиран отдавна и той не се променя. Т.е. не би трябвало да има разногласия.
Заседанието на финансовите министри трябва да завърши около 16:00 часа българско време.
Веднага след това Дания, която е ротационен председател на Съюза в момента, е предвидила церемония за отбелязване на събитието, ако гласуванията през деня потвърждават приемането на страната ни.







Сергей Пройчев
на 07.07.2025 г.
Костя Копейкин ще му спрат приходите от масква.
Anny55
на 06.07.2025 г.
Страхотно! Миризливите копейки да духат супата.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!