Парламентът прие важни промени за висшето образование

1941

Парламентът легализира съвместните образователни програми между висшите училища, т.нар. "проектни“ докторанти и още редица промени в Закона за висшето образование (ЗВО), които ще улеснят дейността на университетите. Това се случи повече от 10 месеца, след като Министерството на образованието и науката (МОН) чрез Министерския съвет за първи път внесе в Народното събрание предложенията за тези изменения на закона.

Новите текстове стимулират висшите училища да работят заедно и да споделят общи ресурси за обучение и научни изследвания, като регламентират възможността за съвместно обучение на студенти от две или повече български висши училища и за обучение на докторанти в изпълнение на научноизследователски проекти, финансирани от бизнеса, съобщават от МОН.

С други важни изменения в ЗВО се оптимизира поддържането на регистрите в областта на висшето образование. Това ще облекчи в пъти администрацията на университетите при подаването на данни, както и самите студенти - те няма да подават в различни институции документи, които могат да бъдат получени служебно.

Премахна се възможността за злоупотреби с обучението в съкратени срокове по специалности от регулираните професии. В ЗВО вече изрично е записано, че това не е разрешено. Завършени периоди на обучение по такава специалност ще се признават само ако са придобити в същата специалност и в същата степен на висше образование.

Разшири се възможността висшите училища да партнират със средни училища. Държавният изпит за придобиване на професионална квалификация в училищата вече ще може да се използва за вход в университет, както това е възможно за останалите държавни зрелостни изпити.

Изменението в ЗВО дава възможност на сънародниците ни от българските общности зад граница да бъдат приемани и да се обучават по облекчен ред в български висши училища, дори ако вече са придобили българско гражданство или разрешение за постоянно пребиваване в България.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Трагедия в Приморско: Пловдивчанин се е удавил на Южния плаж
Нов тренд на морето: 20 евро за фасове и цаца от Втората световна...
Жена изчезна в Пирин! Включиха хеликоптер в акцията
Даниел Митов с коментар за напускането на Делян Добрев
Тежка катастрофа с БМВ отне живота на непълнолетно момче
Боби Борисов показа с какви космически цени в Созопол гонят бълга...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).