Къде у нас плащат най-много и къде най-малко?

9519
3

Средната заплата у нас гони 1300 лева. Пропастта между регионите в нивата на заплатите обаче се отваря все по-широко. В най-новата статистика на НСИ има и парадокси. Враца е най-богатата област извън София по нива на доходи, а Видин вече не е последен по заплати. Там е Благоевград. За юни средната работна заплата бруто е 1253 лева, изчисляват от НСИ. Нетно доходите са около 1000 лева. 

София и Благоевград са на двата полюси по отношение на най-висока и най-ниска заплата – съответно 1730 лева и 800 лева. Най-високи са доходите още в София-област, Пловдив, Стара Загора, Варна, Габрово, Русе и Враца. Най-ниски пък в Хасково, Смолян, Кюстендил, Сливен, Плевен, Монтана и Видин. Причината във Враца да са едни от най-високите заплати е АЕЦ "Козлодуй". Там работят повече от 3500 души, или 10% от работещите в областта. Средната работна заплата там е 3000 лева.

Същата е ситуацията и в Габрово. Там 3200 души работят в завода "Идеал Стандарт" – отново 10% от всички, наети в областта. Друг пример е област Стара Загора. Там около 10 000 души работят в ТЕЦ "Марица Изток". Средната работна заплата там е над 2000 лева.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...
България държи златна карта: Президентът разкритикува Европейския...
Роми обявиха война на наркодилърите в столицата
Наш черноморски курорт заприлича на Чернобил


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).