Остъкляването на балконите, санирането само на отделни апартаменти и всички останали дейности, които нарушават цялостния архитектурен вид на фасадата или засягат устойчивостта на жилищния блок, се забраняват.
Това предвиждат поправки в Закона за етажната собственост, които кабинетът прие. За да влязат в сила, те трябва да се гласуват и от парламента, пише в. "Труд".
В новите текстове не се казва нищо за вече остъклените тераси и другите заварени промени, но от регионалното министерство, което е изготвило промените, казаха, че те няма да се премахват принудително.
51% от съседите в блока вече ще могат да вземат решения за поставяне на рекламни пана или антени върху сградата. Същото важи и за решенията за присъединяване към топлофикация, водопровод или газопровод или за отказването от тях. В момента тези решения се вземат с гласовете на поне 67% от съседите. Решенията за саниране, както и досега, ще се вземат с мнозинство от две трети.
Увеличават се и глобите при неспазване на закона, които се налагат от управителите на етажната собственост и от кметовете. Вместо от 100 до 500 лв. санкциите ще са от 500 до 1000 лв. Кметът пък ще има право да разпореди влизане в частно жилище, ако собственикът не предоставя достъп при общи ремонти или обновявания.
А ако кметът предпише ремонт на блока, той ще трябва да започне до три месеца. Съседите ще бъдат уведомявани за общо събрание на блока освен с бележки на видни места и по телефона, както и с електронна поща.
Край на остъкляването на балконите
© Plovdiv24.bg








Teodor Dukov
на 02.07.2015 г.
...и ако все пак някой иска да остъкли балкона/терасата си, ще има ли някаква процедура...или ще е напълно незаконно, което би било изключително малоумно? За санирането също не съм съгласен...всеки трябва да има право сам да решава за своето жилище! Ако самата жилищна сграда се води някакъв паметник на културата, да...в прилагането на закона би имало някаква логика, иначе ...не!
Dhs St
на 02.07.2015 г.
дано да го приемат този закон защото България е една от малкото държави с отвратителна фасадна архитектура , ... всеки остъклява с каквото му падне -тухли ,винкели ,дограма на всеки етаж по три различни вида остъкления , а някой дори си првят експерименти да остъкляват с каквото им попадне като материали ... пълна трагедия , дано да въведат и закон за интерионото пространство на общата жилищна площ .
4000
на 02.07.2015 г.
Това е в сила във всички страни от Източна Европа и никога не е толерирана анархия в архитектурата. Там си прочистиха държавите от плужеци-доносници и милиционерска сган, но при промените си оставиха в сила нормативната уредба, която не е била в разрез с нормалното. Сега поне на нас, 25 години по-късно, ни е ясно защо тук държаха да се премахнат дребните неща.
Чеп За Зейе
на 02.07.2015 г.
Не го разбирам аз това... пак каруцата пред коня, ами при положение, че държавата, иска от мен, данъци, парно, ток, надува ми цени, не я е*е да ми осигури работни места, що пък ще ми изизсква как да изглежда фасадата, дал съм една крина пари за апартамент, и данъци и не мога да си изолирам за да си намаля сметките? Изнявайте, господа общинари, ама я вървете да подръжавате на Едип O.o
Васил Ташков
на 02.07.2015 г.
Закон които трябваше да се приеме 25 години назад
antonio careca
на 02.07.2015 г.
живея в кооперация ,преди седмица си остъклих терасата, айде да ги видя как ще ми забранят.. :)
dgidgo
на 02.07.2015 г.
само прокурор може да издаде заповед за влизане в апартамента ти
Massimo Giraudi 1
на 02.07.2015 г.
No kitchen but 'ok?:(
Георги Добранов
на 02.07.2015 г.
Е как да не ти се живее в блок после - мечтата на всеки социалист! :)
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!