Ако сме в еврозоната, плащаме в лева и евро, но рестото е в евро

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (25)
17:30 / 07.03.2025
9997
Ако на нас ни дадат дата за влизане в еврозоната в средата на тази година и кажат: "От 1 януари 2026 г. ставате член" - какво означава това: че от първия момент, в който на нас ни определят дата, във всички магазини започват задължително да пишат цените и в лева, и в евро, преди да сме влезли в еврозоната, 6 месеца преди това., т.е. ако ние познаваме цените в магазините, ще виждаме цената в лева и като я разделим тази цена по фиксинга, ще се получава цената в евро. Това обясни пред "Фокус" председателят на Комисията по бюджет и финанси и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.

"Нито стотинка повече, нито стотинка по-малко. Това всеки може да го провери за всяка една цена и тези цени ще стоят така до края на годината. Но ще се плаща само в левове до края на тази година. След края на тази година цените ще продължат да стоят в двете валути през цялата 2026 г., но първия месец, месец януари, ще може да се плаща в двете валути – и в лева, и в евро, а от месец февруари следващата година ще се плаща само в евро. В първия месец, в който се плаща и в лева, и в евро, рестото ще е задължително в евро, т.е. ти плащаш в лева, връщат ти в евро", каза още Добрев.

"Това е за този първи един месец. И след това всичко се случва само с евро. Плашат хората с това, че ако имаш пари в брой и ти останат левове, един вид, едва ли не, в един момент няма какво да ги правиш тези левове, което е абсолютна лъжа. Защото – да, от февруари следващата година ще се пазарува само в евро, но банките в продължение на години ще обменят левовете в евро, без ограничения и без такси. 

В последствие БНБ ще продължи за неопределен период от време да обменя левовете в евро. Т.е. представете си, вие правите ремонт на избата и в нея намирате 1000 лева, скрити от някой дядо, който вече го няма на този свят, и това се случва след 10 години. След 10 години може да отидете с тези левове в БНБ и БНБ по същият този фиксинг да ви обмени въпросните левове в евро. 

А за това, че едва ли не сме губели суверенитет и няма да го има българският лев – ами, всъщност тези партии с определени геополитически интереси трябваше да се възпротивят срещу това още 1997 г., защото лев от 1997 г. няма. От тогава ние не провеждаме собствена парична политика, т.е. ние нямаме валута от 1997 г., не можем да печатаме левове. Ние печатаме левове само толкова, колкото германски марки или колкото евро се напечата, т.е. нямаме монетарна политика. Така че левът сме го загубили 1997 г. 

Това, че сега на хартийката пише "лев“, не означава, че това е национална валута. Тя не е български лев. Тя е фиксирана първоначално към марката, а в последствие към еврото. Т.е. единственото, което се случва сега по-различно, е, че тази хартийка, на която пише "лев“, я сменяме с оригиналната хартийка, на която си пише "евро“, защото нашата хартийка "лев“ не е нищо друго, освен заместител на еврото", разясни депутатът.

Виж коментарите (25)

Още по темата (655):
25.04.2025 България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?
25.04.2025 Много лоша новина за цените на жилищата след влизането ни в Еврозоната
25.04.2025 Финансист за еврото у нас: Обмяната на пари в офисите на пощите би могла да бъде предпоставка за пране на пари
23.04.2025 Граждани с писмо до президента: Искат референдум за запазване на лева
23.04.2025 Финансист: Дигиталното евро нито решава някакъв икономически проблем, нито под каквато и да е форма е иновативно
23.04.2025 Vivacom: Сметка от 34.98 лева се равнява на 17.88 евро
Още новини от Национални новини:
Цивилните патрулки у нас вече са факт, ловят нарушители
8 лева такса на входа на чудно село в Южна България
Забрани са в сила за целия днешен ден
Ново земетресение рано тази сутрин в България
ИПИ: Доходите от труд нарастват, а делът на разходите за храна на...
Папа Франциск казвал: За мен България е специална


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).