Утайката от кафе и изкуствените оцветители вече са аут от типовия хляб. Това показва изследване на асоциацията "Активни потребители", направено съвместно с преподаватели от Университета за национално и световно стопанство.
Черните самуни, които доскоро се правеха от бяло брашно и се боядисваха с всевъзможни багрила, вече са чисти. По-тъмният цвят на тестото се получава само от съдържанието на типово брашно, показали изследванията на специалистите. Те проверили 10 вида черен хляб на цени около 1-1,20 лв. за кг.
Съдържанието им било сравнено с държавната рецепта за хляб "България". Оказва се, че за разлика от петилетка по-рано в момента българите могат да си купят хляб, който отговаря почти изцяло на стандарта, дори и да не носи неговото лого. Единствените отклонения са по отношение на съдържанието на сол. Според утвърдения стандарт "България" съдържанието на натриев хлорид в самуните трябва да е максимум 1,2%. Няколко от хлябовете обаче показват по-високо съдържание - между 1,3 и 1,5%. Има обаче и самуни, които са под прага в държавната рецепта - 1 грам сол на всеки сто грама тесто.
Според "Активни потребители" данните от изследването показват, че въвеждането на стандарта "България" е изиграло положителна роля върху производството на хляб в страната. Експертите обаче предупреждават, че са изследвали самуни от по-висок ценови сегмент. Те предупреждават да внимаваме, когато купуваме хляб. Да избягваме магазините с лоша хигиена и да не взимаме хляб, който не е опакован.
Най-добре е да се ориентираме по съотношението грамаж-цена и винаги да следим срока на годност на самуните, съветват от асоциацията.
Махнаха кафето от съдържанието на типовия хляб
© Impact Press Group








Roumiana Djenkova
на 18.09.2011 г.
браво, ставаме по-еко:)няма лошо
Анонимен
на 17.09.2011 г.
Повечето коментиращи тук се възмущават от това,че в хляба имало утайка от кафе,а съм сигурен,че 90% от същите тези хора консумират чипс,месо(винаги е обработено с химикали,а да не говорим пък за моралния въпрос ...)колбаси,кренвирши,боклуците от вериги като Макдоналд,KFC,пият безалкохолни напитки,дъвчат дъвки и т.н.,тоест поглъщат постоянно далеч по-вредните аспартам,мононатриев глутамат и всички други отрови,които служат за консервиране,оцветяване и подсладяване на ежедневната храна на "загрижените" за здравето си,защото в някакъв си хляб имало утайка от кафе... Та тази утайка поне не е вредна! Въобще замисляте ли се какво консумирате? Поглеждате ли етикетите? Мислите ли или само си вегитирате безмозъчно?
Hristo Dzhendov
на 17.09.2011 г.
Експертите съветвали да взимаме само опакован хляб. Най-вероятно тези експерти с опакован хляб са израстнали!
Валентина Борисова
на 17.09.2011 г.
Най-хубавият хляб е от домашната пекарна ... Вкусът и ароматът му ме връщат в детството ...
Silviya Kyuchukova
на 17.09.2011 г.
леле....сега ще трябва да си правим и кафе:)))) преди ни беше 2 в 1 сега са по отделно.....:))))
Анонимен
на 17.09.2011 г.
А диабетиците си купуват от този псевдо- черен хляб, произведен от чисто бяло брашно и след това се чудят защо захарта им хвърчи нагоре.
Bissie Spiriev
на 17.09.2011 г.
за да оцелее човек в България, най-добре никакви български продъкти да не се цонсъмират. Остава само трева и мляко директно под козата.
Георги Нанев
на 17.09.2011 г.
Че то кафето беше най-полезното нещо, което слагат в този хляб :(
Boyan Momchilov
на 17.09.2011 г.
дано не е само за времето на изследването...:Д
Rumi Ilieva
на 17.09.2011 г.
пълен ужас!!!защо не го пишат?и защо са тези надписи варху опаковката?те те нищо не значат.........
7G
на 17.09.2011 г.
Е,поне са слагали и друго,освен кафе...
Antoaneta Georgieva Ilieva
на 17.09.2011 г.
аууууууу и кафе ли са слагали?!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!