На днешния ден преди 40 години Ботев изиграва един от най-паметните си мачове

16:01 / 30.09.2021
7287
На този ден преди 40 години Ботев (Пловдив) изиграва един от най-впечатляващите мачове в своята история. На 30 септември 1981 година жълто-черните приемат Барселона в реванш от турнира за Купата на Националните купи (КНК). Мачът е на стадион "9 септември" в Пловдив и завършва 1:0 за жълто-черните. В първия двубой на "Ноу Камп" каталунците печелят с убедителното 4:1 след голове на Кини (26), Симонсен (28, 78-дузпа) и Шустер (38), а попадението за Ботев вкарва Георги Славков в 83-ата минута.

Ето как от ПФК Ботев разказват за реванша срещу Барса:

Младият отбор (Пики Юруков, Митко Младенов и Марин Бакалов нямат навършени 20 години, Коце Костадинов и Георги Славков са на по 21) е напът да направи невъзможното срещу Барселона. В състава на гостите блестят германецът Бернд Шустер и датчанинът Алан Симонсен. Там са и Виктор Муньос, както и нападателят Енрике Кини.

През първото полувреме "канарчетата" обсаждат тотално вратата на Педро Артола.

В 35-ата минута е отсъден пряк свободен удар за Ботев за нарушение срещу Петър Зехтински. Зад топката застава Георги Славков, който също като Зехтински е цар на фауловете. Славков блестящо насочва топката в очертанията на вратата и тя се оплита в мрежата – 1:0.

След това реферът Шотерс отменя гол на Коце Костадинов в 40-ата минута, а малко по-рано е подминато и нарушение срещу футболиста на Ботев в наказателното поле.

Младият жълто-черен отбор отпада от надпреварата, но остава гордостта от достойното представяне срещу един от най-мощните клубове в Европа.

Реваншът се играе на 30 септември 1981 г. пред рекорден брой зрители на "Голямата къща":

БОТЕВ: 1.Кирил Пейчев, 2.Пики Юруков, 3. Димитър Младенов, 4. Благой Блангев, 5. Славчо Хорозов, 6.Коста Танев, 7.Костадин Костадинов, 8. Георги Славков, 9. Красимир Манолов (78- Трифон Пачев), 10. Петър Зехтински (71- Митко Аргиров), 11.Марин Бакалов

БАРСЕЛОНА: 1.Артола, 2.Рамос, 3.Олмо, 4.Маноло, 5.Алесанко, 6.Виктор, 7.Симонсен, 8.Шустер, 9.Кини, 10.Естеа, 11.Естебан (67 – Санчес).

ГОЛМАЙСТОР: 1:0 – Славков (35).

Съдия: Шотерс (Белгия)

Жълти картони: Костадинов, Юруков, Блангев (БПФК), Виктор (Барса)