В Пловдив обсъждат изменението на климата

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
08:00 / 15.12.2015
1222
Днес от 10:00 часа в зала "Архитект Йолов" на хотел "Рамада Тримонциум" в Пловдив ще се проведе конференция на Националния Доверителен Екофонд на тема "Изменението на климата - от познание към поведение".

Конференцията е заключителното събитие на проект на Националния доверителен екофонд (НДЕФ), финансиран от Федералното министерство на околната среда, опазването на природата, строителството и ядрената безопасност на Република Германия "Публична информираност за изменението на климата". 

Участие в откриването на конференцията потвърдиха Иван Тотев, кмет на община Пловдив, Атанаска Николова, заместник-министър на околната среда и водите, госпожа Силке Кархер, директор в германското министерство на околната среда и госпожа Ирена Георгиева, председател на УС на НДЕФ.

Целта на конференцията е да се обсъдят подходите и моделите на бъдещи образователни програми за климата, насочени към деца и младежи. Участници в конференцията ще бъдат експерти от България и Германия по образователни програми за климатичните промени, неправителствени организации, представители на учебните заведения, участници в проекта, социолози, психолози, педагози, представители на министерствата на околната среда и водите и министерството на образованието, представители на средствата за масова информация и други.

В рамките на проекта НДЕФ проведе обучителни семинари за учители от детски градини и училища в общините Ямбол, Бургас, Павел Баня и Пловдив. Това са детски градини и училища, с които НДЕФ има успешно реализирани проекти за подобряване на енергийната ефективност в рамките на Националната схема за зелени инвестиции, финансирана от Австрия чрез продажба на предписани емисионни единици. 

На детските градини и училищата бяха предоставени творчески материали за изготвянето на рисунки и постери на тема климат. Два конкурса - за проект и видео - бяха обявени като част от проекта и победителите ще бъдат наградени на конференцията в Пловдив.

Националният Довеителен Екофонд е основан през 1995 година и управлява средства, предоставени от български и международни правителствени и неправителствени донори за реализацията на политиката за опазване на околната среда. 

През декември 2015 НДЕФ докладва и успешното приключване на Националната схема за зелени инвестиции (НСЗИ), изпълнена в резултат на Българо-Австрийска сделка за продажба на предписани емисионни единици (ПЕЕ). 

В рамките на НСЗИ бяха финансирани проекти за подобряване на енергийната ефективност в общо 90 обществени сгради в цялата страната като общата стойност на финансирането е около 27 милиона лева. 

В община Пловдив през 2014 г. от НДЕФ са финансирани мерки за подобряване на енергийната ефективност на няколко общински обекта - СОУ "Св. Константин Кирил Философ" - ул. "Чорлу", СОУ "Св. Константин Кирил Философ" - ул. "Г. Кондолов", СОУ "Константин Величков", ОМГ "Акад. Кирил Попов", СОУ "Братя Миладинови", ЦДГ "Зорница", Детски ясли "Слънчо" и ОП "Чистота", гр. Пловдив. Общата стойност на мерките е 2 446 214 лева, с които са намалени 37 710 тCO2eq емисии от парникови газове.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Официално за рокадата на върха в пловдивската митница
Граждани изхвърлят стари мебели и уреди само с едно телефонно оба...
Граждани: Къде са КАТ?
Асеновград е под вода
Митница Пловдив има нов шеф
Буквално черни облаци надвиснаха над Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).