"55-годишнината на нашия университет е достатъчно сериозна, авторитетна и респектираща възраст, за да можем да се справим и с предстоящите предизвикателства", каза ректорът на Университета по хранителни технологии Георги Вълчев  в началото на днешното  тържество послучай годишнината. Той подчерта, че студентите  имат висока мотивация в процеса на обучение и перспектива за добра професионална реализация след това.

Празника уважиха много гости, сред които бивши възпитаници на университета, депутати, ректори на други висши учебни заведения от цялата страна. Приветствие поднесе кметът Славчо Атанасов. Областният управител Тодор Петков връчи "Почетен плакет на област Пловдив" за приноса на УХТ за развитието на националната и международната наука.

Празненствата продължават с международната научна конференция "Хранителна наука, техника и технологии", на която ще бъдат представени 150 доклада от 311 автори.