Районният съд в Пловдив прекрати делото срещу петимата лекари, които бяха обвинени в източване на НЗОК.
Найден Пъджев, Веселин Танчев, Атанас Джамбазов, Велислав Николов и Илияна Драганова са обвинени за съставяне на документи с невярно съдържание, с което са източили 309 290 лв. от Здравната каса, респективно от държавния бюджет.
Съдия Иван Калибацев посочи, че делото е неподсъдно на Районен съд - Пловдив и материалите по него трябва да бъдат изпратени по компетентност на Окръжна прокуратура - Пловдив и след това на Окръжния съд.
Адвокатите на обвиняемите пък изтъкнаха, че е допуснато съществено процесуално нарушение, като деянието е класифицирано по чл. 212 от Наказателния кодекс (НК) и се налага друга правна квалификация по чл. 256 от НК.
Прокурорът от Районната прокуратура Димитър Костов обясни, че през 2021 г. в НК бяха направени промени, касаещи чл. 265 и бе създадена такава норма "специален текст" за източване на средства от Здравната каса, държавния бюджет, в големи размери. Той уточни, че не е изяснено дали тези големи размери трябва да са насочени към цялото деяние или към всяко едно конкретно деяние, с което е източвана здравната каса. Прокурор Костов посочи, че с тези изменения чл. 256 е по-ниско наказуем от чл. 212.
Освен това, добави прокурорът, обвиняемите медици вече са възстановили над 200 000 лева от източените средства, предава БТА.








Сергей Пройчев
на 27.05.2025 г.
Къде учат тез прокурори ,че не могат едно обвинение да повдигнат и после обвинителен акт да напишат като хората.Луда работа.
ултрас1926
на 27.05.2025 г.
Пълна гавра с народа, били въстановили 200 000лв и беж лиске да ма няма. А ако не бяха се издънили ще протестираме за по високи заплати, защото сме учили и лекуваме хора. НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА. 2 500 000 си биха камшика.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!