ПУ "Паисий Хилендарски" връчва "Доктор Хонорис Кауза" на откривателя на гроба на цар Самуил

5265
2

Известният гръцки археолог и откривател на гроба на цар Самуил проф. Николаос Муцопулос ще стане "Доктор Хонорис Кауза" на ПУ "Паисий Хилендарски" на 25 октомври, понеделник. Това съобщиха от Пловдивския университет.

Гордеем се, че имаме удоволствието да връчим почетното звание на толкова ерудиран и отдаден на историята на региона учен, заявиха от висшето училище. От там припомниха, че проф. Николаос Муцопулос е автор на книгата "Базиликата "Свети Ахилий" в Преспа. Един исторически паметник-светиня", която е посветена на разкопките на остров Св. Ахил, където е умрял цар Самуил. Книгата не е издавана в Гърция, а само в България, през 2007 г.

Изтъкнатият археолог е професор в секция "Архитектура" на Политехническия факултет към Аристотеловия университет в Солун. Занимава се с изследване на византийската църковна и традиционна архитектура и има множество публикации в тази област. Извършвал е археологически разкопки на редица места в Гърция и е ръководил реставрирането на Христовия храм в Божи гроб.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
ОУ "Кочо Честеменски" отбелязва 85 години с тържествен концерт в ...
Доц. Стефчо Кемилев бе отличен с "Академичен Ритон" в УХТ-Пловдив...
Триумф на пловдивски таланти в Париж
Тодор Кръстев за Пловдив: Разбрах защо няма друг град в Европа, з...
Променя се начинът, по който ще си поръчваме напитки на големите ...
Автомобилен гигант стартира у нас, Пловдив е сред първите локации...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).