Контролът и регистрацията на казаните за ракия да минат изцяло в ръцете на кметовете на общини, а приходите да постъпват в общинските бюджети ще предложи шефът на парламентарната комисия Менда Стоянова, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това заяви самата Стоянова на специална пресконференция в Пловдив. 
По думите й кметовете, особено по селата, най-добре знаят кой къде и колко произвежда. 
Стоянова обяви, че в страната има 1500 регистрирани обекта. След подробен анализ тя установила, че 26% от тях са декларирали под 15 литра производство, а активно се произвежда едва 4 месеца в годината. 
Тя определи секторът като сив, произвежда се и се продава не само в по-големи количества от разрешените 2500 литра, но дори, по думите й, се зареждат хотели с ол инклузив.