Историк: В Стария Пловдив пускаме огромни джипове, а в Дубровник са забранили куфарите с колелца

10706

Старият град в Пловдив пострада заради възродяването на Капана и затова сега трябва да се насочат много сериозни усилия за оживяването му, както съответно и Трихълмието. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" историкът Видин Сукарев от Регионалния исторически в Пловдив.

По думите му, нещата могат да бъдат много по-ефикасни за туризма, ползотворни за градската среда, естетически и свързани с опазването на културното наследство.

"За съжаление голям проблем е и режимът за допускане на автомобили в Стария град. Тази част на града започна да се заселва, богати хора си купуват и си строят там къщи. Обаче те влизат в Стария град с едни огромни джипове, а не е правилно, и не е редно това. Доколкото знам, в Дубровник са забранили куфарите с колелца, за да не си нанасят щети върху автентичните настилки. Пък ние в Стария Пловдив пускаме не просто автомобили, а почти товарни автомобили, а в някои случаи чисто товарни", добави историкът Видин Сукарев.

Plovdiv24.bg припомня, че Старият Пловдив е особен статут, при който автомобили могат да влизат през бариерата на църквата "Света Богородица" само ако са на живущи, гости на хотели, спедиторски фирми и автомобили със специален режим. При това те трябва да паркират на обособените за целта места, а не да са навсякъде, като въпреки глобите шофьорите нямат спирачка.

Проблемът с големия брой автомобили в Стария град е от години, като предишната управа на Пловдив беше заявила, че ще се опита да се справи с и да ограничи достъпа. Това до ден днешен не е направено и пловдивчани, гости на града и чуждестранни туристи трябва да се придвижват покрай паркиралите навсякъде коли.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Нагъл клиент опита да ощети голяма верига в Пловдив
Нов инцидент в центъра на Пловдив!
67-годишна криминално проявена обра две пенсионерки в Пловдив
Любимият летен фестивал "Кино под звездите" се завръща в Пловдив
Костадин Димитров и Тони Стойчева провериха ремонта на бул. "Копр...
Изпитите след 4 клас в Пловдивско: Успехът по БЕЛ е най-висок от ...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).