Европейски Информационен Център Europe Direct ще бъде открит утре в града. Той e създаден по проект със съфинансиране от страна на Европейската комисия Главна дирекция "Комуникация", Община Пловдив в партньорство с Европейския колеж по икономика и управление и Център "Образование за демокрация".
Основна цел на проекта е да се изгради и интегрира в регионалната общност на Пловдив устойчива структура на информационните служби към информационната мрежа Europe Direct, която да подкрепи местната общественост и гражданите в стремежите им за информация, помощ и отговор на въпроси, относно институциите, законодателството, политиките и програмите и възможностите за финансиране от Европейския съюз.
Европейски Информационен Център Europe Direct ще бъде в услуга на гражданите, предлагайки следните услуги и информация: предоставяне за обществено ползване телефони, електронно оборудване - компютри с интернет, принтер, информация и възможност за гледане на предаванията на "Европа по сателит" в информационната служба; насърчаване на общественото ползване на: Центъра за контакти Europe Direct Contact Centre и свързаните с него служби чрез интернет, електронна поща и единен безплатен телефонен номер 00 800 67 89 10 11; насърчаване на използването от гражданите на уебсайтове и по-специално Europe и безплатни ресурсни страници и бази данни; предоставени специализирани консултации и информационни справки на място или след запитване по програми на ЕС и проблеми на европейската интеграция; повишаване на информираността на гражданите за ползите, промените и предизвикателствата, които носи като цяло членството на страната ни в ЕС.
Официален гост на откриването ще бъде Европейски комисар Меглена Кунева.