Двучасов дебат за кино "Космос" остави проблема без решение засега
На организираното днес от председателя на ОбС Пловдив Илко Илиев обществено обсъждане на съдбата на станалото така печално известно напоследък кино "Космос", присъстваха общински съветници, архитекти и граждани, дошли да изразят позицията си относно съдбата на сградата, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Предвиденото обществено обсъждане се превърна в говорилня на всички, почуствали се засегнати от последното решение на ОбС Пловдив бившето кино да се превърне в многоетажен паркинг с помещения и за други дейности.
В залата на ОбС присъстваха председателя на ОбС Илко Илиев, зам.-кметът Александър Долев, който обясни мотивите на съветниците за взетото решение, арх. Недевски, главният архитект на Община Пловдив Румен Русев и много други общественици от града.
В хода на изказванията се чуха много мнения все в полза на това да се запази видът и сградата на бившето кино"Космос" такава, каквато е сега. Никой от радетелите на запазването на киното като такова обаче не отрече крещящата нужда от паркинг в района, особено след като на 24.05.2011. ще бъде прерязана лентата на новата опера, намираща се в непосредствена близост с киното.
Арх. Недевски, общински съветник, каза, че досега парцелът не е намерил инвеститор, който да върне в предишното състояние сградата като кино салон и това е било причина да се вземе решение от общинските съветници да се направи многофункционална общинска зала с необходимия брой паркоместа.
Чуха се и мнения за намиращия се наблизо МОЛ Марково тепе, който според арх. Василев, авторът на кино "Космос", засенчва едно "бижу", а именно сградата на Търговската гимназия. Василев предупреди тук да не се случи същото.
В залата на ОбС бе прочетена декларацията на формирания Инициативен комитет за съхранение на кино "Космос", в която се предлага да се създаде дебат по случая в 3 части: поставяне на проблема и формиране на работните групи; представяне на работата на тези групи и излъчване на предложения към ОбС и Областния съвет; Обществено обсъждане с представители от всички засегнати страни. "Никой не е толкова елементарен да смята, че тук ще се гледа само кино. Нека в центъра на Пловдив да има сграда във връзка с Градския дом на културата, която сграда да бъде за младежки дейности. Дори предлагам мениджмънта да е от един и същ екип", категорична бе Пенка Калинкова, видна пловдивска общественичка.
Катрин Сариева, историк, наблегна на това, че никъде в Европа не събарят кина и др., за да строят нови. Напротив, това се прави, като се запазват старите сгради.
Председателят на ОбС Пловдив Илко Илиев бе лаконичен:"Аз просто бях домакин на тази среща. Решенията ще ги вземе администрацията заедно с хората. Мисля, че срещата беше успешна, защото като разумни хора седнахме и изложихме различни аргументи. Идеята за създаването на работна група по проблема според мен е много добра".