Деца превърнаха отпадъци в изкуство: Пловдив награди най-добрите в еко конкурса "Нашата сила, нашата планета"
Пловдив отбеляза Деня на Земята с вдъхновяваща церемония, посветена на младите еколози на града. В сградата на Общината бяха отличени победителите в ученическия конкурс за творби от рециклирани материали. Инициативата, организирана в партньорство с "Булекопак“ АД и "Ойл Рециклейшън“ ЕООД, събра рекорден брой участници, доказали, че въображението няма граници, когато става въпрос за опазване на природата.
Рекорден интерес и послания за бъдещето
Тазгодишното издание на конкурса отчете небивал успех с над 150 представени проекта от детски градини и училища в целия град. Заместник-кметът по екология Иван Стоянов лично поздрави присъстващите, подчертавайки, че грижата за зелените пространства, водата и въздуха започва от най-ранна възраст. "С тези деца ние ще успеем“, цитира той думите на кмета Костадин Димитров, изразявайки увереност в екологичното самосъзнание на новото поколение.
Наградените еко герои по категории
Журито бе изправено пред труден избор заради високото ниво на проектите. Ето и отличниците в различните възрастови групи:
Детски градини (индивидуално): Първото място зае 5-годишният Марио Тодоров от ДГ "Биляна“.
Детски градини (групово): Победители са децата от 2 А група на ДГ "Зорница“.
Ученици (1-4 клас): Златото отиде при Александра Шиндова (4 Б кл., НУ "П.Р. Славейков“).
Ученици (5-7 клас): Първото място бе присъдено на 6 А клас от СУ "Любен Каравелов“.
Ученици (8-12 клас): Първенец е Николай Узунов (10 кл., ПГТСТ "Гоце Делчев“).
Специални отличия за своите иновативни идеи получиха и Наталия Тавена (ДГ "Майчина грижа“) и четвъртокласникът Кристиян Щерионов.
Дигитална изложба и еко иновации
За тези, които не са успели да присъстват на живо, Община Пловдив публикува дигитална изложба на своята фейсбук страница. Инициативата е част от по-широката стратегия на града за устойчиво развитие, която включва и дигитални инструменти като платформата "Екомап“.