Осама бин Ладен - лидерът на "Ал Кайда", е мъртъв и тялото му е открито от американски войници.
Това съобщиха световните медии, а според източници от пакистанските спецслужби той е бил убит в Пакистан.
Според официални американски източници, цитирани от "Ройтерс" смята се, че в операцията е бил убит син на Осама бин Ладен и още двама души.
Президентът Барак Обама направи официално обръщение, предавано на живо от Белия дом.
"Малко след като поех поста, наредих на директора на ЦРУЛиън Панета, че приоритет номер едно трябва да бъде залавянето или ликвидирането на Бин Ладен. През август бях информиран за убедителна следа, установихме местонахождението му в Пакистан и миналата седмица аз разреших операция срещу него. Днес малък отряд американци извърши тази операция и след кратка престрелка той бе намерен мъртъв, нито един американец не е пострадал", каза Обама.
Тялото на най-издирвания терорист в света е в ръцете на САЩ.
Обама каза само, че не би могло операцията да успее без сътрудничеството с пакистанските служби, но не посочи къде точно е станала престрелката."Въздадена е справедливост", каза още президентът. Той повтори думите на предшественика си Джордж Буш, че САЩ не воюват с исляма, но че САЩ ще продължат да са бдителни "у дома и зад граница" и да защитават интересите си и своите съюзници.
Засега има противоречиви данни за това, като според Си Ен Ен Бин Ладен е бил убит "в имение край Исламабад".
Скоро след като всички телевизионни канали разпространиха новината пред Белия дом се събраха ликуващи американци, макар във Вашингтон да бе около полунощ.
Ликвидирането на лидера на "Ал Кайда" става 8 години след като президентът Джордж Буш обяви "Изпълнихме мисията" в Ирак и нареди Осама да бъде открит "жив или мъртъв".
Няма спор, че това е повратна точка в глобалната "война срещу тероризма", започнала след 11 септември, и новината ще отеква дълго по света. Това е и уникален тласък за американската външна политика, чиято основна цел след 2001г. бе да бъде разоръжена и дезорганизирана "Ал Кайда", коментира лондонският в."Гардиън".
Събитието може да окаже силен ефект за преизбирането на Обама в президентските избори догодина. В кампанията си през 2008г. той често повтаряше "Ще убием Осама" и именно в неговия мандат САЩ постигнаха тази цел.Сега се очаква ликвидираният саудитец да бъде наследен на най-високия пост в "Ал Кайда" от родения в Египет хирург Айман ал-Зауахири, вторият човек в организацията.
Роденият в заможно семейство на учени и лекари от Кайро екстремист е водещият идеолог и организатор в "Ал Кайда" и неотдавна призова ислямистите да се сражават в Либия "с НАТО, американците и наемниците на Кадафи".
Вашингтон смята, че "Ал Кайда" вече е в упадък, който ще е трудно да превъзмогне.
Държавният департамент на САЩ предупреди за увеличен риск от антиамерикански атаки. Всички американски граждани се предупреждават да внимават при пътуванията си. Живеещите в райони, където новината може да предизвиква взрив на насилие, се съветват да не напускат домовете си за известно време.
Източник: в. "Дневник"








agnus dei
на 02.05.2011 г.
Телата на извънземните от катастрофата в Розуел през 1947 г. също са в ръцете на САЩ, но досега никой не ги е показвал на света и никой обикновен човек не ги е виждал. И с Осама ли ще е така? А показаха ли Саддам след обесването му? Ако обаче наистина бин-Ладен е убит, сега ще последва ответен удар от ал-Каида, така че наш Славчо да свика Съвета за сигурност и изобщо да не го разпуска...
Shitstorm
на 02.05.2011 г.
Те на това му се вика "демокрация"... Ха сега посланник Дж. Уорлик да почерпи в Столипиново ;)
xxxx xxx
на 02.05.2011 г.
vsi4ko si napraviha sami i atentatite i vsi4koto zaradi petrola
gtd
на 02.05.2011 г.
САЩ успяха да "докажат" на света, че атентатите от 11.09 са дело на Осама, та една негова смърт ли няма да "докажат".
Димитър Хаджийски
на 02.05.2011 г.
След като кметът предприе мерки и създаде щаб заради войната с Либия, не трябва ли сега да засили повече ПВОтбрана над Пловдив, защото АлКайда сега ще започнат да мъстят по целия свят заради загубата на лидера им?
Anarchism
на 02.05.2011 г.
А дано! Ама надали...
Hunter ST
на 02.05.2011 г.
Мен ме съмнява, че изобщо е имало такъв човек.
myzrael
на 02.05.2011 г.
Не го вярвам.10 години не могат да го убият и сега изведнъж.Искам доказателства.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!