Обявиха Владимир Путин за военнопрестъпник

4342
7

Сенатът на САЩ гласува единодушно, че президентът на Русия Владимир Путин е военнопрестъпник, съобщи Би Би Си.

Рядко срещаният междупартиен вот призова Международният наказателен съд в Хага да разследва решението на Путин да нахлуе в Украйна.

Путин трябва да бъде подведен под отговорност за зверствата в Украйна, заяви лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заяви преди гласуването. 

Сенаторът републиканец Линдзи Греъм, който е вносител на законопроекта, заяви в изявление: "Следващата стъпка за мен е да работя с нашите британски съюзници и, надявам се, с други, за да създадем проучвателна група, която да направи публично достояние руските военни части, участващи във военни престъпления, и да започне да посочва имената на техните командири.

"Кампанията за назоваване на имена и позор е в ход", посочи Линдзи Греъм.

В интервю за Си Ен Ен във вторник държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън прогнозира, че свободна Украйна ще съществува по-дълго от президента на Русия.

"На първо място, ще има Украйна, независима Украйна, много по-дълго, отколкото ще има Владимир Путин", каза той пред водещия Улф Блицър.

"Така или иначе, Украйна ще съществува и в един момент Путин няма да съществува".

Президентът Джо Байдън ще обяви отпускането на допълнителна военна помощ от САЩ за Украйна в размер на 1 млрд. долара още в сряда. Това разкри в. "Уолстрийт джърнъл". Медията се позовава на неназовани американски служители.

Парите ще бъдат предназначени за противотанкови и противовъздушни оръжия, като "Стингър" и "Джавелин", уточнява водещото делово издание. Финансирането ще дойде от близо 14-те милиарда долара, които Конгресът гласува да отпусне на Украйна миналата седмица.

Виж коментарите (7)
Още новини от Международни новини:
Опасна риба завзема гръцкото море
САЩ и Иран подписаха, меморандумът влиза в сила незабавно
Дронове и сателити ще следят плажовете в Гърция за нарушения с ше...
Край на запазването на места на плажа: Властите в Гърция масово и...
Гърция е пред политическа криза
Илон Мъск принуди германската ZDF да оттегли твърдение, че е подс...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).