ЕК не приветства действията на правителството за облекчаване на забраната за пушене

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
15:41 / 23.09.2013
2807
Европейската комисия няма да приветства действията на новото българско правителство за облекчаване на пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места в България. Това се посочва в отговор на еврокомисаря по здравеопазването Тонио Борг до българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Моника Панайотова. Според Комисията подобни действия противоречат на усилията, полагани на равнище ЕС за създаване на среда без тютюнев дим на обществени места, пише още в отговора на еврокомисар Борг.

От своя страна Моника Панайотова заявява, че тенденциите по отношение на либерализацията на забраната за тютюнопушенето в България са особено разочароващи в контекста на докладвания от Комисията през февруари значителен напредък в България, отбелязан включително и в отговора й по зададения въпрос.

В отговор на Комисията до българския евродепутат се посочва още, че според проучвания, финансирани от Комисията, тютюнът е причината за близо 700 000 случая на преждевременна смърт в ЕС всяка година. Съгласно консервативни оценки, през 2002 г. в ЕС са починали 79 000 възрастни, сред които 19 000 непушачи, поради излагане на тютюнев дим у дома (72 000) и на работното си място (7 300).

По отношение на обвързаността на действията на държавите-членки в тази сфера с правния ред в ЕС, Комисията разясни, че в съответствие с Рамкова

АНКЕТА:
Трябва ли да се разреши пушенето в заведенията?

Да
Не

та конвенция на СЗО за контрол на тютюна, на 30 ноември 2009 г. Съветът е приел препоръка относно среда без тютюнев дим (2009/С 296/02). Препоръката приканва държавите членки да въведат мерки за защита на своите граждани срещу вторичния тютюнев дим не по-късно от ноември 2012 г.

Въпреки че тази Препоръка не е правно обвързваща, България е страна по Рамковата конвенция за контрол на тютюна. Конвенцията от своя страна е обвързващ международен договор с разпоредби, по силата на които страните по нея се задължават да защитават своите граждани от тютюнопушенето на закрити работни места, в обществения транспорт, закрити и други обществени места.


Виж коментарите (1)

Още по темата (140):
09.03.2025 Предложиха на всички, които пушат на обществени места, да бъде налагана
глоба
28.01.2025 Заведения в "Капана" цакат РЗИ, предупреждават клиентите предварително
21.02.2024 Искат забрана на бездимните цигари на закрито в заведенията
17.01.2024 Разрешиха пушенето на закрито в заведения, но при едно условие
14.02.2022 РЗИ Пловдив глоби с 300 лева двама клиенти на заведение в "Западен"
29.07.2021 Собственик на известен ресторант в Пловдив сниман в деликатна ситуация, последва странно обяснение
Още новини от Международни новини:
Израелският премиер: Армията "вероятно" е убила лидера на ХАМАС
Израел откри предупредителен огън близо до европейски дипломати
Делото срещу Люпчо Георгиевски приключи: Искат да ни плашат и пре...
Застреляха Андрей Портнов
Мария Захарова отново обвини България
Джордже Симион ще оспорва резултатите от президентския вот


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).