Доброволци спасиха двегодишно момченце, изгонено от дома си заради вещерство
Доброволци спасиха двугодишно умиращо от глад нигерийче, оставено да се скита голо по улиците от собствените му роднини, защото решили, че е вещер, предаде bTV.
Момченцето обикаляло с месеци, като се хранело само с огризки, подхвърлени му от минувачите. То страдало от недохранване, а тялото му било пълно с червеи.
За щастие било спасено от датчанката Аня Лоувен, която живее в Африка и оглавява детски помощен център.
Във фейсбук профила си тя коментира, че всяка година хиляди африканчета биват обявени за вещери и биват изхвърлени на улицата от родните си семейства.
Според проучвания на ООН в Африка има десетки религиозни секти, които вземат пари за прогонване на злите духове, а пасторите им често карат децата да стоят жадни и да гладуват, за да не нараства вещерската сила в тях.
Коментарът на УНИЦЕФ по случаи като този е, че обществата, които живеят в крайна немотия, често си търсят изкупителна жертва, а беззащитните деца са най-удобни за тази цел.
Спасеното нигерийче е кръстено Хоуп (Hope, от англ. ез. надежда) и е настанено в болница.