Чавушоглу призовава САЩ да поддържат "баланс" в отношенията с Гърция и Турция 

Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавусолгу реагира на съобщения в медиите за възможна продажба на Гърция на изтребители F-35, произведени от американския отбранителен гигант Lockheed Martin, като призова Вашингтон да поддържа баланса в отношенията си с Атина и Анкара, предава Anadolu Agency.

"[САЩ имаха] балансирана политика. Съюзник като САЩ трябва да обърне внимание на [запазването] на този баланс“, подчерта Чавушоглу на съвместна пресконференция в Анкара със своя колега от Босна и Херцеговина.

Външният министър на югоизточната ни съседка увери, че Анкара не се интересува от това "кой на коя страна продава оръжия“, след което добави: "Това, което има значение за нас, е нашата сила, какво правим, какви стъпки предприемаме за нашите интереси. Това е важното за нас“.

Съобщава се, че Чавушоглу също е коментирал потенциалната доставка на изтребители F-16 и комплекти за модернизация от Вашингтон, като е заявил, че Анкара е постигнала "споразумение с администрацията на САЩ във всеки смисъл. Очакваме то да мине [в Конгреса] безпроблемно“.

"Ние не искаме да купуваме продукти от никоя държава условно“, е допълнил още министърът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
42-годишен моторист загина, след като се блъсна в диво прасе в Гъ...
Една от най-големите банкови сделки в Европа е все по-близо
Осем страни от ЕС, сред тях и България, спряха отварянето на Клъс...
Те са луди, всичко е свършено: Тръмп изригна срещу лидерите на Ир...
Гърция вдига плаващи бариери срещу медузи и агресивна риба
Ново правило за светлините на автомобилите вече влезе в сила


Виж още: