По случай ромската Нова година и най-големия за общността празник Банго Василий сурвакарчета от "Столипиново" дойдоха тази сутрин в сградата на община Пловдив и сурвакаха за здраве служители от администрацията.

Заместник-кметовете Розалин Петков, Александър Държиков и Георги Титюков им подариха пакети с лакомства, а децата пожелаха на общината много спечелени проекти и успехи.

Това е част от нашата традиция, обясни Асен Карагьозов от фондация "Рома". За нас е особено важно ромските деца да се интегрират в българското общество, продължаваме работата по програмата за десегрегация чрез образование с подкрепата на фондация "Америка за България", допълни той. В момента 170 хлапета от "Столипиново" се обучават в 5 пловдивски училища извън квартала.

Ромската нова година започва днес и продължава три дни, като повтаря християнските ритуали.