Наш манастир пази уникален стенопис на Тайната вечеря отпреди 7 века

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
21:23 / 02.05.2024
9564
Българското Средновековно църковно изкуство има своя различен и уникален принос в библейската сцена с Тайната вечеря. И тя се намира в Земенския манастир, разказват от едноименната община.

Библейското събитие от Велики Четвъртък е вдъхновило неизвестния майстор, изографисал храма през XIV век.

Анонимният предшественик на Леонардо Да Винчи от нашите земи е видял библейския сюжет по различен начин. На него Христос е изобразен два пъти, с два образа – единият Христос дава хляба, с другият – разлива виното.

"Двойния Христос“ не може да бъде видян никъде другаде. Този различен прочит прави стенописа един от най-ценните в света.

Земенският манастир е едно от най-ценните бижута на Средновековието, не само у нас, а и в Европа. Обявеният за паметник, под закрилата на ЮНЕСКО Манастир, е един от малкото запазени Средновековни християнски паметници на вярата по нашите земи. Истинската му ценност е в това, че той, всъщност, никога не е бил разрушаван – сградите около него, манастирските пристройки, оградата – да, но самият манастир – никога. Днес го виждаме такъв, какъвто е сътворен през XI век.

В квадратната църква с размери 9/9/9 се намират едни от най-ценните и неповторими стенописи, изобразяващи последните дни на Иисус Христос.

За историците не е тайна, че първите признаци на Ренесанса са именно по нашите земи. И Земенският манастир и Боянската църква са доказателство за това. Защото изписваните до тогава бледи и изпити светии по стенописите в цяла Европа, тук са заменени от живи, пълнокръвни и светли образи, а по стените са нарисувани и светски хора – извън канона. Нещо невиждано и недопустимо от църковната схоластика до тогава.

И всичко това почти 100 години преди прочутата Тайна вечеря на Леонардо Да Винчи..., пише Darik.

Виж коментарите (0)

Още по темата (6980):
07.04.2025 Лечков - дядо за пример
06.03.2025 "Един за друг" приключи
04.03.2025 Галена прибира 1 милион лева
22.01.2025 Звезда от Hell's Kitchen пусна сватбени снимки с ревльото Виктор от "Биг Брадър"
04.12.2024 Собственикът на римската вила, където се е заснел първият български филм за възрастни, е получил сносен хонорар
28.11.2024 Журналист: Такова нещо като агент Гунди няма
Още новини от Любопитни новини:
Известен и богат българин днес става на 57
Телевизионна водеща: Пловдив е само черно-бял, нали така?
Синтия от "Ергенът": Суперголямо неуважение. Аз никога не бих пос...
Честито на Венета Райкова!
Д-р Тихомира Георева развенча всички митове за диетите
Днес става на 48, отскоро е дядо, роден е в Асеновград, но фамили...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).