Астроноватите пият 98% рециклирани телесни течности

1782

НАСА с гордост обяви, че астронавтите на борда на Международната космическа станция пият вода, която представлява огромни 98 процента рециклирана урина, дъх и пот.

Това е впечатляващо техническо постижение, което би позволило на човечеството да прекара продължителни периоди в космическо пространство или в затворена среда.

"Да приемем, че съберете 100 килограма отпадъчни води. След пречистването ще имате 98 кг, а след следващия цикъл - 96 кг. Водата просто продължава да се върти наоколо без да се губи", споделя Кристофър Браун от НАСА.

Системата за контрол на околната среда и поддържане на живота (ECLSS) на МКС превръща отпадните води и влагата в чиста питейна вода. Тя е без мирис, вкус или бактерии, пише dir.bg.

Всъщност, водата на МКС е много по-пречистена от тази, която пием на Земята, казва Джил Уилямсън, мениджър на водните подсистеми на станцията.

Причината е, че никой не иска в космоса да избухне епидемия или друг здравословен проблем.

"Колкото по-малко вода и кислород трябва да изпратим, толкова повече наука може да се добави към ракетата носител. Надеждни, здрави регенеративни системи означават, че екипажът не трябва да се тревожи за това и може да се съсредоточи върху истинското намерение на своята мисия", допълва Джил Уилямсън.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Старо, но златно: Жена твърди, че е забременяла от басейна на хот...
Мегз: От най-младия дизайнер със Златна игла се превърнах в прест...
Падат температурни рекорди
Първи кадри от новите "Игри на волята", Ивет Лалова съобщи голяма...
Една българска легенда на 60!
Мистериозната Самсара пристига в България заради Дара


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).