Висшистите ни два пъти повече за 20 години

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:29 / 05.08.2016
2235
Броят на висшистите у нас е нараснал над два пъти през последните 20 години. През 1995 година у нас е имало 462 000 висшисти, а през 2015-а те са били 1 018 000. 

Това показват данните на Националния статистически институт. Според тях относителния дял на населението на 30 - 34 навършени години с висше образование през юни 1996 г. е 19.2%. Съобщиха за "Монитор" от дирекция "Демографска и социална статистика" на НСИ.

В същото време анализ на Евростат за образованието в ЕС през 2015 г. регистрира, че около 30 на сто от българите на възраст от 30 до 34 години са висшисти.

Стратегическата цел е през 2020 г. процентът в тази възрастова група у нас да достигне 40 на сто.
В категорията от 24 до 54 години висшистите у нас са също около една трета от работоспособното население. В тази възраст със средно образование са около 54 на сто, а с основно - около 17 на сто.

Значително по-нисък е процентът на българите висшисти в категорията 55 - 74 години - те са около 21% на сто, докато със средно образование са 51,4%, а с основно - 27,8 на сто.

Общо в 28-те страни от ЕС с висше образование са около 40 на сто от населението. Най-напред по този показател са Исландия, Швейцария и Норвегия.

Най-нисък дял на висшистите - под 29 на сто - Евростат отбелязва в Италия, Румъния, Малта и Словакия.

Стратегията 2020 в областта на образованието поставя редица водещи цели, като една от тях е делът на висшистите сред младите хора в ЕС да бъде поне 40 процента.

Друга важна цел е да се намали делът на преждевременно напускащите системата на образованието млади европейци, като се стигне до около 10 на сто при сегашни 12 на сто.

Засега най-много млади изоставят учението в Испания - около 20%, Малта - 19,8%, и Румъния - 19,1 на сто. В анализа на Евростат няма данни за България по този показател.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Намериха бойна граната на плаж в Приморско
Как и до кого да подадем сигнал, ако не сме доволни от оказана ме...
Пуснаха кадри как убиецът на Маги премества бидона, в който е тял...
Министърът на отбраната пристига в авиобазата в Граф Игнатиево
Директорът на полицията в Хасково подаде оставка
Даниел Митов: Когато е бил подаден сигналът към МВР, момичето в Х...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).