Спазвате ли Великденските пости? Ето какво трябва да знаете
Великденските пости започнаха. Пред БНТ проф. Донка Байкова обясни какво трябва да знаем за здравословното хранене, по време на пост, за да не отслабват защитните сили на организма, особено в период на грипна епидемия и световната заплаха от коронавирус.
От понеделник започна най-продължителният великденски пост. Проф. Байкова обясни, че можем да се вместим в него в зависимост от здравословното си състояние. Всички животински храни, които са изключени от диетата по време на този пост би трябвало да се заместят с алтернативите им. Животинските продукти се заместват с растителни.
Най-добър вариант е да съчетаваме в едно хранене бобова и зърнена храна, пълнозърнеста храна, за да могат аминокиселинните спекти да се оптимизират, да се допълнят и да се доближи състават на тази комбинация до този на животинските храни. Това означава да ядем боб с хляб или да ядем грах с ориз.
Още съвети вижте във видеото!
Този браузър не поддържа видео елемента.