С донорска карта ще декларираме желанието си да дарим органи

4571

Ще декларираме желанието си да дарим органи с т.нар. донорска карта. Това е една от мерките, които ще предложи здравното министерството за насърчаване на донорството у нас. Тя ще бъде подобна на личната карта и с нея ще удостоверяваме дали искаме да спасим след смъртта си чужд живот. Идеята е картата да се купува от бензиностанции и хипермаркети и винаги да бъде с нас. В момента всеки българин може да изрази единствено, че не желае да дари органи, а последното решение е на близките. Идеята за подобна карта се роди преди около 10 години, но така и не се реализира, съобщава Нова тв.

"И той си я носи заедно с документите, което ще удостовери, че този човек е съгласен да бъде донор. Това се прилага в чужбина и има ефект. То няма да е законодателно регламентирано. Тук вече е въпрос на морал и на човешко желание да се помогне и да се спаси друг човешки живот", коментира министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Алибегов: Снимки в 3 ч. сутринта клеветят Черноморието
Арестуваха шефовете на ВиК - Несебър за подкуп
Бившата полицайка Симона Радева утре влиза в затвора в Сливен
Очевидец на АМ "Тракия": Синът ми видя всичко отблизо
Патриарх Даниил подкрепи Радев за санкциите срещу Кирил
Изписаха от болницата треньора, пострадал в тежката катастрофа на...


Виж още: