Румънско агнешко без документи залива българския пазар

5609
4

Румънско агнешко без документи залива българския пазар дни преди Великден. За това алармира председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров, съобщава Дарик. Той дори обясни, че 200 лева на камион е комисионната, която трафикантите на месото плащат на митничарите, за да вкарат стоката у нас. Най-често в бусове се пренасят у нас живи агента, колят се в складове и се продават като български.

"Това не е някаква тема табу и тайна. Знаят го контролният орган. Ние сме ги информирали много пъти. Знаят го търговците по начина по който търсят цената и многократно им е казвано, че цена на българско агнешко не може по този начин да бъде формирана и няма как да се постигне. Агнешкото през последните 2 години на живо е паднало с около 20%. А разходите не са паднали. Преди 3 години се купуваше между 5,50 и 5,80 лв живото агнешко и горе-долу оставаше нещо за производителя. В момента се търси на 4,50, 4,20", добави още той.

Зоров изчисли, че не повече от 50% от агнешкото е българското, останалата част е внос от Румъния и дори Нова Зеландия.

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Алибегов: Снимки в 3 ч. сутринта клеветят Черноморието
Арестуваха шефовете на ВиК - Несебър за подкуп
Бившата полицайка Симона Радева утре влиза в затвора в Сливен
Очевидец на АМ "Тракия": Синът ми видя всичко отблизо
Патриарх Даниил подкрепи Радев за санкциите срещу Кирил
Изписаха от болницата треньора, пострадал в тежката катастрофа на...


Виж още: