Първата българска картичка за Великден е на повече от 120 години

3712

След Освобождението на България от османско владичество, страната ни започва да се съизмерва с цивилизования сват. Европа е била за пример във всичко, включително и в начина, по който отбелязваме празниците си. Новите моди не остават и извън  традициите по Великден. За разлика от козунаците, които заемат трайно място на българската великденска трапеза през 20-те години на 20-и век под влияние на френската традиция, модата да се разменят картички по различни поводи навлиза по-рано и по-бързо.

Първата българска великденска картичка е от 1899 година и представлява честитка с великденски сюжет.

За разлика от "френските моди", завладели одеждите на хората и мебелировката в градовете, българите са предпочитали немските образци на поздравителни картички.

Търговците са поръчвали картичките от немски производители, които отпечатвали на тях поздравителен текст на български език.  Другият вариант на "побългаряване" на картичките е бил български печатар да добави текст на български език на подходящо място до текста на немски.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Камион изгоря край Пампорово
Блокираха проекта за сградата, която щеше да бъде най-високата на...
България оглави класацията в ЕС по поскъпване на горивата
Почина музикант от наша легендарна група
Веригите "Мерканто", "РАЙ", "Бурлекс", BulMag и "Макао" се присъе...
Почина бащата на Красимир Балъков


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).