Пловдив отбелязва Европейския ден на донорството и трансплантацията

1783

По повод Европейския ден на донорството и трансплантацията седем български града ще осветят свои емблематични места. Днес, 10 октомври, след 19.00 ч., в зелено - цветът на донорството и трансплантацията, ще бъдат осветени Националният дворец на културата в София, Щабът на Военноморските сили във Варна, фонтанът с пеликаните на пл. "Стефан Стамболов" и сградата на общината в Пловдив, Параклисът мавзолей "Св. Георги Победоносец" в Плевен, крепостта "Царевец" във Велико Търново и сградите на общини Русе и Бургас.

В Пловдив – фонтанът пред община Пловдив на пл. "Стефан Стамболов“ и фасадата на община Пловдив ще бъде осветен от 20.00 ч.

Целта на отбелязването на този ден е да се насърчи обществения дебат и да се повиши осведомеността за донорството на органи, тъкани и клетки като начин за подобряване и спасяване на човешкия живот. Европейският ден на донорството и трансплантацията е възможност да се почетат всички донори на органи и техните семейства, както и да се благодари на медицинските специалисти по донорство и трансплантация, които помагат да се спасят животи и да се подобри качеството на живот на много хора.

Тази година, заради пандемичната ситуация, която засяга всички страни по света, и несигурността, свързана с организирането на големи публични събития през следващите месеци, Съветът на Европа препоръчва отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията да се провежда предимно онлайн. Ето защо събитията, които организира  Изпълнителна агенция "Медицински надзор", са на открито и при спазване на противоепидемичните мерки.

В периода 12 – 16 октомври като инициатива по Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България 2019 - 2023 г., доброволци на Български младежки Червен кръст ще раздават информационни материали за донорството и трансплантацията в десет български града.

На 14 октомври, от 12.00 часа, в южната част на парковото пространство на Националния дворец на културата ще бъдат засадени 202 рози – колкото са донорите на органи в България. Създаването на розовата градина в центъра на столицата е израз на признателността и почитта към донорите и техните семейства.

На 17 октомври, от 12.00 часа, в откритото пространство на  "Атриум" в Националната галерия, пл. "Св. Александър Невски", близки на донори, трансплантирани пациенти, лекари и представители на медиите ще създадат заедно 3D сърце  - солидарен акт в подкрепа на донорството и трансплантацията. 

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" изказва благодарност към своите партньори: Български Червен кръст, Национален дворец на културата, Национална галерия, Столична община и общини Варна, Пловдив, Плевен, Велико Търново, Русе и Бургас за оказаните подкрепа и съдействие в организирането на събитията по повод Европейския ден на донорството и трансплантацията.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Започвате нова работа? Ето кога имате право на първата си отпуска...
"Кошница с грижа" вече е в магазините: Кои вериги, от кога и с ко...
2000 км фронт пълзи към България: Идват бури с градушки
Реформа за €2 милиарда: Експерт обясни как "Марица Изток" може да...
Внимание, шофьори: Американска военна техника тръгва по пътищата ...
Кошница с грижа: Над 30 храни поевтиняват, ето кои


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).