Никола Янков: Българските производители са част от веригите на доставки на компоненти към големи индустриални държави

2531

Високите мита върху европейските стоки ще повлияят индиректно върху българската икономика. Българското индустриално производство бележи спад за поредно тримесечие, защото перспективите за износ към Китай и САЩ се влошават за европейските производители. Това каза старшият сътрудник в Центъра за изследване на демокрацията и бивш заместник-министър на икономиката и на транспорта Никола Янков в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус". 

Под 1% е стокооборотът на страната ни със САЩ, отбеляза той. "Но българските производители са част от веригите на доставки на компоненти към големи индустриални държави като Германия, Холандия, Франция и Италия, които влагат части или компоненти, произведени в България, в автомобилната си промишленост или други машиностроителни изделия, които в последствие се изнасят в САЩ. Забавянето или намаляването на оборотите от износа на индустриална продукция към САЩ ще удари българския износ към Европейския съюз“, обясни Янков.

Българската икономика не може да се преориентира бързо към други експортни дестинации, защото не произвежда крайни изделия с висока принадена стойност, а е част от веригите на доставка за по-големите производители, обясни експертът. "По-скоро трябва да се помисли за преориентиране и разширяване на спектъра на изделия така, че да се попълнят дефицитите от намаляването на поръчките“, заяви Янков.

Поредните заплахи за налагане на мита върху стоките от Европейския съюз от страна на американския президент той разглежда като инструмент за натиск и постигане на други цели, отколкото реална заплаха. Тръмп цели договаряне за превъоръжаването на Европейския континент и преразпределението на стотиците милиарди евро, гласувани наскоро от Европейската комисия, смята Никола Янков.

Вчера бе одобрен нов европейски инструмент за въоръжаване и инвестиции във военната индустрия на Европа на стойност 150 милиарда евро, наречен SAFE. Европейската комисия обаче категорично изключва доставки от държави извън Европейския съюз, подчерта експертът. "Дори Великобритания бе изключена от този списък, но след преговорите в последните две седмици, които сложиха началото на ново сближаване между Великобритания и Европейския съюз, вероятността британските компании да бъдат включени в този списък е голяма. Американските доставчици на оръжие обаче остават изключени. Може би това е идеята на президента Тръмп за натиск“, коментира Янков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Катастрофа с фатален край след маневра за изпреварване край Симит...
Почина доц. Алекси Попов
Икономист: В България спекулантът печели милиони за месеци, а нор...
Времето се обръща: Бури и градушки в средата на седмицата, уикенд...
Експерт: Българските градове още се борят с базови дефицити, дока...
Хотелиер: Част от малките хотели могат да приключат сезона на нул...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).