На всеки работещ българин на ден 7 часа и 19 минути му минават в трудова дейност - 7 часа и 25 минути за мъжете и 7 часа и 13 минути за жените. Това включва формална или неформална заетост, без почивките, показва изследване на Националния статистически институт.
То е част от програмата за преброяване на населението и жилищния фонд и негов обект са лицата над 10-годишна възраст. В извадката са включени 3132 домакинства и са анкетирани 5503 лица.
За разлика от предишни години тенденцията се е променила и българинът отделя повече време да седи пред телевизора, а не пред компютъра, показва изследването. Почти всеки - 98 на сто от анкетираните, отделя време за дейности като гледане на телевизия, четене на книги, разходки, туризъм, спорт, игри, занимания с компютри и други. През свободното си време българите основно гледат телевизия 2 часа и 43 минути на ден, показва изследването на НСИ.
В сравнение с периода 2001-2002 г. значително е нараснало времето, което се отделя за занимания с компютри (търсене на информация, четене и сърфиране в мрежата, чатене, писане на електронни писма) - 12.2 на сто от лицата са отделили дневно 1 час и 37 минути.
Ако към това време се добави и времето, през което лицата играят компютърни и видеоигри - 1 час и 39 минути на ден, за един човек се вижда, че заниманията с компютри трайно са навлезли в ежедневието и заемат второ място по продължителност в рамките на свободното време след телевизията.
Основните групи дейности в изследването са: лични грижи, заетост, обучение, домакинска работа, доброволна работа и помощ, свободно време, пътуване и други некласифицирани.
Данните показват, че нашенците разговарят със семейството или с приятели, роднини, познати - 36 минути на ден; разхождат се - 12 минути дневно.
Свободното време средно възлиза на 4 часа и 25 минути. Най-много свободно време имат младежите - от 10 - 19 години (близо 6 часа), както и хпрата над 65 години (5 часа и 15 минути), а най-малко - хората от 20 до 49 години (3 часа и 45 минути).
Най-продължително - 7 часа и 39 минути на ден, работят хората от 20 до 49 години , а най-кратко - лицата на възраст над 65 години - 4 часа и 36 минути.
Времето на работа средно на ден е намаляло с 32 минути. В периода 2001-2002 г. един човек у нас е работил средно по 7 часа и 51 минути дневно.
Хората отделят за лични грижи средно по 12 часа и 20 минути на ден, показва изследването. Това време се разпределя както следва:
- време за сън - 9 часа и 14 минути;
- време за хранене - 2 часа и 8 минути;
- време за миене, обличане, грижи за здравето и др. - 58 минути.
Продължителността на времето, отделяно за лични грижи, се повлиява най-значимо от възрастта, физическото и здравословното състояние, продължителността и характера на трудовата и социалната активност.
Най-малко спят хората на възраст 20-49 години 8 часа и 35 минути. Най-продължително спят хората над 65-годишна възраст - 10 часа и 14 минути на ден, и младежите до 19-годишна възраст - 9 часа и 33 минути.
Жителите на селата спят малко повече - 9 часа и 20 минути, отколкото живеещите в градовете - 9 часа и 11 минути.
Домакинският труд отнема по 3 часа и 25 минути на ден за всички анкетирани. В сравнение с периода 2001-2002 г. се наблюдава намаление на продължителността на домакинския труд с 28 минути.
Жените се занимават с домакинството почти два пъти повече време от мъжете - 4 часа и 27 минути на ден, а мъжете - 2 часа и 14 минути. Съществени различия има в извършваните домакински дейности и продължителността на времето при мъжете и жените. Сред хората, които са извършвали домакински дейности:
- 85,1 на сто от жените и 33,7 на сто от мъжете са приготвяли храна. Средно на ден 79,8 на сто от жените са отделяли по 50 минути за измиване на чинии, а 23,3 на сто от мъжете са се ангажирали с тази дейност по 32 минути. С почистване на жилището са се занимавали 22,8 на сто от мъжете и 58,3 на сто от жените.
Източник: в. "Стандарт"








Corall
на 10.05.2011 г.
Недейте да плюете хората- нали и те трябва да си уплътнят тези 7 часа и 19 мин. Без значение, че всичките им проучвания и резултати са просто комични.
statis
на 10.05.2011 г.
Всеки попаднал в изследването си е записвал какво прави на 10-15 мин. от Статистика само са обобщили данните и са ги представили за страната, ако има хора който работят повече от посоченото те компенсират тези които работят по - малко
campeon2004
на 10.05.2011 г.
Аз работя от 8 до 20 ч с един час почивка....
Красен Димитров
на 10.05.2011 г.
.. И нищо от тази статия.. Само един извод - средно статистически погледнато, анализирайки себе си, стигнах до заключението, че агресивен и потиснат човек, отегчен от безполезната информация създава още 3 личности в себе си, за да може да псува с 4 псувни едновременно днешните глупости...
Ivailo Goryanov
на 09.05.2011 г.
Именно ;)
Paskal Boydev
на 09.05.2011 г.
Да, за държавната администрация, дори са много! Аз лично,съм с висше образование, не съм връзкар и с дълъг език и работя по 13 часа на ден, мошениците ме осигуряват на 8 часа и на минимална Р.З.. Работя дори и на празниците. Така, че, нека "другарите" от НСИ, да спрат да пишат поръчкови идиотизми, а да слязят малко на земята и да видят реалната обстановка в идиотската ни държава!!!
Коко
на 09.05.2011 г.
Аз отивам на работа в 9.30 и приключвам в 20.00. Един час почивка за това време.Фирмата има към 2000 души персонал за страната. :)
Yanima Dragieva
на 09.05.2011 г.
В тези данни влизат и хората от администрацийте,на които им се плаща по цял ден да си държат коленете.Обикновено там влизат"връзкари"и ако са работари и си вършат работата бързо,точно и коректно им изпращат скоростно честитка за уволнение!
Borislav Ivanov Stoyanov
на 09.05.2011 г.
дори и да предположим,че посочените часове са верни,колко от тях в действителност минават в работа??
Радослав Илиев
на 09.05.2011 г.
Еми така ще е, когато всеки си мълчи...
Ivailo Goryanov
на 09.05.2011 г.
Лошото е че са наясно с това, а продължават да оповестяват "коректни" данни.... България, тука всеки се прави на ни чул ни видял и до там...
Радослав Илиев
на 09.05.2011 г.
НСИ не дава достоверна информация, тоест данните й винаги ще бъдат "около", защото, чисто и просто данните, които представя са манипулирани... Масово по строителството се работи без договор, тези хора се водят на практика с нула часа работа на ден, нищо че изкарват пълни 8 часа. Във веригите за бързо хранене практиката е работниците да се пускат на 4 часов работен ден, а изкарват по 12 часа смяна, примерите са хиляди, така че по принцип НСИ не е виновен, те просто екстрапулират данни!
Katina Kirilova
на 09.05.2011 г.
Как го изчислиха това? Да не стоят на главата на всеки българин с хронометър :) Работим 100% повече от посоченото :)
Ivailo Goryanov
на 09.05.2011 г.
на НСИ данните пак са им в графата "ОКОЛО" :D
Pavlin Shopov
на 09.05.2011 г.
Много мразя когато някой казва прави намеци,че сме мързеливи.
Димитрина Петрова
на 09.05.2011 г.
аз работя 6 часа
Mariq Ivanova 2
на 09.05.2011 г.
Колкото се плаща -толкова се работи,и това е много...........
Petia Simeonova
на 09.05.2011 г.
най малко..
Швейк
на 09.05.2011 г.
Ей така си минава тзои живот - работа и спане:)
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!