Лекарствата в аптеките ще са с две цени от 2008 г.

1691

От догодина лекарствата ще са с две цени в аптеките, съобщиха от здравното министерство. С нова наредба ще се въведат различни надценки. Те ще зависят от това дали препаратът е с рецепта от здравната каса, или се купува свободно. Медикаментите, продавани с рецепта, ще са по-евтини.

От 2008 г. върху лекарствата от т.нар. позитивен списък, които се плащат от здравната каса, Министерството на здравеопазването и болниците, ще може да се слага надценка от 12.5 до 15 %. В момента този процент е от 27 до 40. Очаква се лекарствата с рецепта да поевтинеят средно със 17%. По-ниските надценки ще намалят и разходите на МЗ и болниците.

Позволеното търговско увеличение за препаратите извън позитивния списък и на свободна продажба ще е двойно по-високо - от 25 до 30%. Тези надценки ще важат и за лекарствата, изписани с обикновена рецепта, а не от НЗОК. "Целта е да се ограничи самолечението. Освен това ще се дисциплинират и аптеките, които масово продават лекарства без рецепта, за които е необходима такава", поясниха от здравното министерство.

Вчера наредбата за образуването на цените беше представена пред съвета за тристранно сътрудничество. Тъй като тя орязва сериозно печалбата на аптеките, от фармацевтичния съюз реагираха моментално. "Намалението на надценките е повече от двойно, но няма да доведе до реално понижение на цените. За сметка на това голяма част от складовете за търговия на едро и аптеките ще бъдат на ръба на оцеляването. Много от тях вероятно ще прекратят работата си с НЗОК", предупреждават от фармацевтичния съюз. "Голям брой аптеки в по-малките населени места, както и някои регионални дистрибутори ще фалират поради невъзможност да покриват разходите си", допълват оттам.

"Предложените промени в надценките са съобразени с покупателните възможности на българите", смятат пък в здравното министерство. Оттам припомниха, че аптеките и търговците могат да договарят отстъпки с производителите и така да компенсират по-ниските печалби. Наредбата за новите цени на лекарствата трябва да бъде приета днес от правителството и да влезе в сила от 1 януари.



Източник: в."Сега"
Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Идва интересна седмица: Температурите скачат, но после обрат
Депутат "изригна" пред известна водеща на БНТ срещу правителствот...
Българка: Кракът ми няма да стъпи повече там! Ако плащаш в евро, ...
Има ли шофьори, които смятат, че синият автомобил е с предимство?...
Актьор: Тревожи ме, че продуцент на "Комиците" стана министър на ...
Министър Абровски край Пловдив: Ще се стремим да направим земедел...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).