Издирват загубен шедьовър на Цанко Лавренов

2508

Националният дворец на културата и фондация "Цанко Лавренов" издирват загубен шедьовър на живописеца Цанко Лавренов. Търсената творба е озаглавена "Габрово 1847 година - първото просветно събрание в България, свикано от Васил Априлов, в което е взето решение за построяването на първата гимназия в България" и е рисувана през 1968 година по поръчка на габровски завод.

От вчера в клуб "Перото" е изложена оригиналната подготвителната скица за картината с размери 140х197 сантиметра, а Лаврен Петров, внук на художника и Людмил Веселинов, член на борда на директорите на НДК разказаха за нейното създаване.

Историята на картината и нейното изчезване е повече от интересна. През средата на 60-те години на ХХ в. Цанко Лавренов получава поръчка за нея от завода "Подем" в Габрово. Темата за построяването на първата гимназия в България не е избрана случайно, тъй като този момент е един от най-знаковите исторически епизоди в историята на града. Резултатът е изключителна картина, на която е отредено специално място в тогавашния завод, а Лавренов става почетен гражданин на града. За съжаление, след промените в политическата система в началото на 90-те, следите на творбата се губят безследно.

Инициативата за издирването на оригинала е по повод отбелязването на 120 години от рождението на Цанко Лавренов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Алибегов: Снимки в 3 ч. сутринта клеветят Черноморието
Арестуваха шефовете на ВиК - Несебър за подкуп
Бившата полицайка Симона Радева утре влиза в затвора в Сливен
Очевидец на АМ "Тракия": Синът ми видя всичко отблизо
Патриарх Даниил подкрепи Радев за санкциите срещу Кирил
Изписаха от болницата треньора, пострадал в тежката катастрофа на...


Виж още: