ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Имате кредити? Вижте при какви условия могат да бъдат опростени
Автор: Екип Plovdiv24.bg 22:03 / 28.02.2023Коментари (0)21500
© Pixabay
Само хора със задължения в размер над 10 минимални заплати ще могат да бъдат обявявани във фалит и част от борчовете им ще бъдат опрощавани. При сегашната минимална заплата от 780 лв., това означава, че задълженията им трябва да са над 7800 лв., пише trud.bg.

За хора с по-малки борчове новият закон за несъстоятелност на физическите лица, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието, няма да важи.

Още миналата година правителството прие закон за фалита на граждани и той беше разгледан в парламента на първо четене. Но към проекта имаше сериозни критики и сега за обществено обсъждане е пусната подобрена негова версия.

Разликата от първия вариант е, че и хора без имущество ще може да бъдат обявявани във фалит. Но процедурата за това ще трае общо шест години.

За да стартира процедура за обявяване във фалит, задълженията на човека трябва да са над 10 минимални заплати. Освен това той трябва да е добросъвестен. Това означава, че ако няма някакви физически проблеми, трябва да работи.

Ако една година преди подаване на заявление за обявяване във фалит длъжникът не е работил, съдът ще откаже да стартира процедурата и дори ще му наложи глоба.

Освен това пет години преди да подаде заявление за обявяване във фалит длъжникът не трябва да е харчил суми, които не са съобразени с имуществото и доходите му, както и да е купувал нещо извън необходимото за издръжка на семейството.

Ако длъжникът има достатъчно имущество, за да плати разходите за процедурата, както и дължимото възнаграждение на синдика, съдът ще дава старт на процедурата по обявяване в несъстоятелност.

След като разпродадат имуществото на длъжника и минат три години, останалите му борчове ще бъдат опрощавани, предвижда проектът.

Но ако човек няма достатъчно имущество, за да плаща на синдика и да покрие част от дълговете си, ще трябва да чака шест години, преди да опростят борчовете му. Първо самият съд ще чака година, за да установи дали длъжникът няма да получи отнякъде някакви пари.

След това трябва да минат още пет години, в които всички кредитори ще продължат да съдят длъжника и да правят опити да вземат парите си.

И едва след това останалите му борчове ще бъдат опрощавани.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2022/2023 г.
Парламентарни избори 2023 г.
Влизането на България в Шенген
Син простреля баща си на ул."Мизия"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Ако изборите за кмет бяха днес, кого бихте подкрепили?
Веселина Александрова
Георги Титюков
Димитър Колев
Здравко Димитров
Иван Петков
Иван Стоянов
Иван Тотев
Йордан Иванов
Костадин Димитров
Манол Пейков
Славчо Атанасов
Друг
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти
За реклама
Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
©2004 - 2019 Медия груп 24 ООД. Plovdiv24.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени). Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в Plovdiv24.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: