Експерт: 1077 лв. е минималната работна заплата за всички. Точка!

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:31 / 09.01.2025
3756
"1077 е размерът на минималната работна заплата за всички. Точка. При пенсиите е дори по-лесно – те са описани в разпоредба. Тя не може да бъде променена, ако няма фактологични грешки. Никакви политически не могат да променят размера на пенсиите". Това каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пред NOVA. Председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев сподели мнението, че МРЗ е неправилно определена и е в разрез с международното право.

Двамата експерти коментираха и ДДС за хранителните стоки, след като ставката за хляба и брашното беше върната на 20%. Чу се и предложение ставката на всички продукти от малката потребителска кошница да стане 0%. "При това условие минусът от 18 млрд. в бюджета ще стане 20. Ние имаме сравнително добра и проверена във времето данъчна система. Нейните стълбове са широка основа и ниски ставки – облага се всичко, но с малко", подчерта председателят на УС на АИКБ. Васил Велев е категоричен, че социална политика с данъци не се прави. 

"Те трябва да са ефективни, прости, лесни за събиране и пропорционални", твърди представителят на бизнеса. По думите му със събраните пари от данъци трябва да се прави социална политика – да се даде на тези, които имат нужда. "Логиката, че хлябът ще поевтинее на щанда, не е легитимна, защото това не се случи, когато ставката му беше 0%", посочи Димитър Манолов.

На 15 януари от 11 ч. работодатели, синдикати, както и представители на държавния сектор, излизат на протест срещу високите цени на електроенергията, които влязоха в сила от началото на новата година. "Работим активно по това да се реши проблемът по мирен начин. Утре имаме среща с 4 парламентарни групи. Надяваме се в петък да се срещнем и с останалите. В петък вечерта имаме среща с министъра на енергетиката", разкри Велев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (448):
28.04.2025 Хампарцумян: Кой ще плаща за тези 150 000 младежи, които нито учат, нито работят, когато станат пенсионери?
25.04.2025 ИПИ: Доходите от труд нарастват, а делът на разходите за храна намалява
25.04.2025 Промени: Който внася повече, ще получава по-висока пенсия?
25.04.2025 Много зависи в кой град живееш, за да те определят за беден – статистиката на НСИ
24.04.2025 600 хил. българи вече го направиха, ако не сте, побързайте – срокът е 30
април
23.04.2025 Над 2 млн. лева за деца без място в детска градина
Още новини от Национални новини:
ВКС отложи делото за промените в ръководството на ДПС
21-годишен младеж почина пред дискотека, докато говори с приятели...
Хампарцумян: Кой ще плаща за тези 150 000 младежи, които нито уча...
Доц. Кунчев: Задължително носете шапка, блуза с дълъг ръкав и пан...
Майката и бабата на Сияна са съсипани след тежката загуба
Милен Керемедчиев: Доналд Тръмп-младши не желае да има никакви по...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).