Демографска драма: 35% българи над 65 години през 2050 г.

2411
4

Най-вероятно до 2020 г. ще паднем под 7 млн., а до 2050 г. населението над 65 години ще е над 35%, което вече е критично за осигурителната система. Така коментира пред btv новата тревожна демографска статистика Магдалена Костова, експерт от НСИ. Намалява трудоспособното население, емигрират младите хора - всеки втори на възраст от 20 до 39 години, сред тях са и младите жени във фертилна възраст. 
По отношение на раждаемостта все още сме горе-долу на средно равнище, но по отношение на смъртността сме на първо място в ЕС, каза Костова. При смъртността на децата сме след Румъния. 157 места в България пък са напълно обезлюдени, без нито един жител, добави тя.

"Ако сега се направи нещо да се стимулират младите, то ще има ефект чак след 15-20 години. Ето това е тема, около която всички в парламента трябва да се обединят", каза и Тити Папазов, които също участва в разговора. Сега новината присъства във всички медии, тя е шокираща, но за жалост всяко чудо за три дни, констатира той.

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
Алибегов: Снимки в 3 ч. сутринта клеветят Черноморието
Арестуваха шефовете на ВиК - Несебър за подкуп
Бившата полицайка Симона Радева утре влиза в затвора в Сливен
Очевидец на АМ "Тракия": Синът ми видя всичко отблизо
Патриарх Даниил подкрепи Радев за санкциите срещу Кирил
Изписаха от болницата треньора, пострадал в тежката катастрофа на...


Виж още: