Българите намаляха с близо 800 000 за 10 години

4296
1

С близо 800 хиляди души намалява населението на България за периода между 2013 и 2022 година.

Това показват данните от Статистическия справочник "Демография, икономика и социално осигуряване" на Националния осигурителен институт за 2022 година.

През 2013 година живородените деца у нас са близо 66 600, през 2022 с 10 000 по-малко. Почти половината от децата са родени от майки на възраст между 25 и 34 години.

През 2013 починалите българи са 104 000. Ежегодно се увеличават като пика в разгара на COVID-кризата - достигат 149 000 през 2021, а в края на 2022 са 119 000.

За десетилетието естественият прираст расте от -37 700 до -62 200. Раждаемостта спада от 9.2 на 1000 души от населението до 8.8. Броят на осигурените нараства с 64 000 за периода. Броят на пенсионерите намалява с близо 160 000.

Близо 9 милиарда са били разходите в бюджета на Държавното обществено осигуряване през 2013 г. През 2022 вече надхвърлят 18 милиарда лева.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Велев: Държавният служител получава значително повече "чисти" пар...
Загиналите две деца на АМ "Тракия" са футболисти от академията на...
Правителството вдига цените на винетките от 1 август
Срокът изтича: Какво се случва с левовете ни след 1 юли?
Видео от мястото на ПТП-то с трима загинали на АМ "Тракия"
2 жени загинаха в тежко ПТП, 5 трупа за броени часове


Виж още: