Броят на пациентите с инфаркт е намалял по време на COVID пандемията

1956

Броят на пациентите с инфаркт е намалял по време на COVID пандемията. Това показват данните на Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). През 2019 г. тези случаи са били общо за страната 13 010, през 2020 г. - 11 786, а през 2021 г. – 11 445. До края на септември 2022 г. хоспитализираните и нехоспитализирани пациенти са 9056, като се очаква броя им отново да надхвърли 11 000. Все още обаче липсват данните за последното тримесечие на 2022 г.

Инфаркт получават предимно мъжете над 55 г., показват още данните.

Любопитен е и фактът, че по време на пандемията в частните болници по-често са се лекували пациенти с инфаркт, отколкото в държавните и общинските. Смъртността в частните лечебни заведения обаче е намаляла (7,3%), докато в останалите се е увеличила (9,1%). През 2019 г. процентът на починалите е бил без съществена разлика – 7,4% в частните и 7,1% в държавните и общинските.

През 2021 г. най-висока е смъртността в следствие на инфаркт в областите Силистра (15,25%), Шумен (13,60%), Смолян (12,79%), Кюстендил (12,08%) и Враца (11,53%). На другия полюс – с най-ниска смъртност при инфаркт, са София, Варна и Пловдив, предава bTV.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Църковен празник е: Какво не се прави на 22 юни
240 минути чакане за 40 километра, рекордни тапи към Гърция
Панделиева: Все повече туристи започват да отказват да се връщат ...
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).