5500 безработни "богаташи“ в бюрото по труда

3228

Близо 5500 безработни получават над средната заплата за страната или сума, близка до нейния размер, докато си стоят у дома. Това са хора, които взимат обезщетение за безработица между 900 и 1560 лв., показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за май 2016 година. 
В същото време средната заплата в края на май е била 943 лв. Статистиката на НОИ сочи, че над 2300 от получаващите обезщетение за безработица са взимали между 900 и 1200 лв. Така част от тези безработни са получавали повече от лекарите и чиновниците.
Други 3119 останали без работа са разполагали със завиден месечен доход между 1201 и 1560 лв., което е повече от заплатата на миньорите. Според Кодекса за социално осигуряване обезщетението за безработица е в размер на 60% от трудовото възнаграждение. Това означава, че преди да станат "високоплатени" безработни, тези хора са печелили между 1500 лв. и 2600 лв.
"Богатите клиенти" на бюрото по труда обаче са едва 6,5% от всички имащи право на обезщетение.



Източник: Монитор
Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Алибегов: Снимки в 3 ч. сутринта клеветят Черноморието
Арестуваха шефовете на ВиК - Несебър за подкуп
Бившата полицайка Симона Радева утре влиза в затвора в Сливен
Очевидец на АМ "Тракия": Синът ми видя всичко отблизо
Патриарх Даниил подкрепи Радев за санкциите срещу Кирил
Изписаха от болницата треньора, пострадал в тежката катастрофа на...


Виж още: