Подобряване качеството на висшето, предучилищното и училищното образование, повишаване броя на завършилите висше образование във възрастовата група от 30-34 г. инамаляване на дела на преждевременно напусналите образователната система до 11 % са само част от целите на Оперативната програма за наука и образование за интелигентен растеж за периода 2014 - 2020 г., предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това стана ясно по време на публично обсъждане на програмата с граждани, учители и експерти в ОбС в Пловдив, на което присъства и зам.-министър Петя Евтимова.
Изграждане на конкурентна среда за качествени научни и иновативни изследвания чрез постепенно повишаване на средствата за научно-изследователска и иновационна дейност до 1,5 % от БВП към 2020 г. предвижда още програмата, разработена в МОМН на базата на обсъжданията и предложенията на членовете на междуведомствената група, фокусирани през призмата на основните изисквания на Европейската комисия и на националната нормативна рамка, свързана с програмирането за периода 2014 - 2020 г.
Основната цел на предложената оперативна програма е постигането на интелигентен растеж и изграждането на общество, базирано на знанието, чрез повишаване на качеството на научните изследвания и образованието.
Постигането на тази цел е обвързано с постигането на редица резултати в рамките на пет приоритета - първият е посветен на научните изследвания и технологичното развитие, вторият - на връзката между образованието, бизнеса и трудовата заетост, третият приоритет е свързан с образованието като фактор за социално приобщаване, четвъртият е посветен на образованието и ученето през целия живот, а последният се отнася до подобряването на образователната инфраструктура.
Реконструкцията, ремонта и строителствота на училища и университети, които не попадат в обхвата на интегрираните планове за градско развитие, финансирани от ОП "Градско развитие", ще бъдат поемани от Оперативната програма за наука и образование.








Анонимен
на 09.06.2013 г.
Интересно ми е какво значи "интелигентен растеж"... То бива, бива говорене за имитация на работа, ама това вече минава границите. Докато в системата на образованието влизат случайни хора (дори министри), докато системно се срива авторитета на знаещия и можещия, докато в обществото се насажда максимата, че не е важно колко учиш, а чия държанка си, все ще е тая.
AngelAngelov
на 22.05.2013 г.
Смях в залата!!! Хахахаха!!! Като сложат хора, които си вършат работата съвестно и коректно и когато спрат да приемат малоумници, тогава ще се променят нещата!!!
TodorkaAl
на 22.05.2013 г.
Отново "бла-бла", европейски пари похарчени за "постигането на интелигентен растеж и изграждането на общество, базирано на знанието, чрез повишаване на качеството на научните изследвания и образованието". Поредното скудоумие!! Много думи, които не казват нищо и най-важното няма да донесат нищо реално за подобряване на качеството на образованието и реализацията на младите хора. Става все по тегаво и глупаво! На къде вървим-става ми жал за нас си!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!