Замърсяване на водите на р.Черна са констатирали екперти

1348

Замърсяване на водите на река Черна, която минава през град Смолян, са констатирали екперти по проект „Техническа помощ за управление качеството на водите на река Арда", съобщи радио „Фокус" - Смолян. Проектът е спечелен от Сдружение „Асоциация за развитие на долината на река Арда", в което членуват 10 български и една гръцка община. По проекта са направени проби от различни точки на реката. Освен физико-химичния анализ, е направен анализ и на фауната на района.


В река Арда има шест горещи точки, които показват замърсяване на водите. Това са река Черна, след Смолян; река Маданска; река Неделинска; горното течение на река Върбица, река Бял извор, след мандрата, река Арда след Кърджали, която включва и опашката на язовир Студен кладенец. За тези места се предлагат проектни мерки за отстраняване на замърсяванията. Относно река Черна бяха изнесени данни, че се наблюдава постоянно замърсяване. Преди Герзовица качеството на водите на реката е много добро.

След Смолян, при кварталите "Райково" и "Устово", показателите се влошават. Това е един участък от 7-8 км. След село Търън нещата се подобряват, но при вливането си в Арда реката е средно замърсена, съобщи Светослав Чешмеджиев, зам.-ръководител на проекта.


Замърсяването е определено по различни показатели - по наличието на дънни безгръбначни, които са доста чувствителен индикатор, по наличието на диатомови водорасли и по обследване на видовете риби, живеещи в реката. Направеното обследване в най-замърсения участък показал необичайна рибна фауна.

Доминират мряната и лешанката, като са каснстатирани едри екземпляри от лешанка, което е необичайно. Индексите на диатомовите водорасли показват тежко замърсяване с органични вещества, около 66,5%. Замърсяването пък с диетил хидроксилов пелат е 25 пъти над европейските норми, посочиха още специалистите.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Община Брезово спечели проект за близо 295 хил. евро в подкрепа н...
Спешно ограничение на движението по пътя Пловдив - Карлово
КЗК даде зелена светлина на "Винпром Пещера" да купи завода на "М...
Директната автобусна линия между Войводиново и Пловдив временно с...
Пожар в къща в Садово отне живота на 52-годишен мъж
Тервел Пулев подкрепи "Заедно за Карлово"


Виж още: