Впечатляваща демоверсия на най-голямата рокля, създавана някога в България, беше представена тази вечер в Раковски. Проектът, който съчетава мащаб, творчество и културна памет, вече предизвиква силен интерес както у местната общност, така и в цялата страна.

Роклята се отличава с изключителните си размери - тя ще бъде с големината на площад. Уникалната ѝ структура е изградена от хиляди ръчно плетени дантелени карета, дарени от жени от различни краища на България. Всяко от тези карета носи собствена история и емоция, превръщайки цялостната композиция в жив архив на българската традиция и женска креативност.

Основната цел на проекта е да съхрани и популяризира българското културно наследство, като същевременно покаже неговата актуалност в съвременния свят. Чрез ръчния труд и символиката на дантелата се подчертава връзката между поколенията и непреходната стойност на традициите.

Идеята за създаването на това мащабно произведение принадлежи на световноизвестния дизайнер Иван Донев, който живее и работи в Рим. С този проект той се стреми да върне вниманието към българските корени и да ги представи по модерен и въздействащ начин пред широка аудитория.

Официалното представяне на роклята ще се състои на 11 септември на централния площад в Раковски. Събитието ще бъде съпроводено от симфоничен оркестър и впечатляващо светлинно шоу, което ще допринесе за цялостното артистично преживяване.

Очаква се инициативата да се превърне не само в културен акцент за региона, но и в значимо събитие за българската сцена, демонстриращо силата на общността и красотата на ръчния труд.