Пловдивският митрополит Николай ще освети нов храм в Христо Даново

1270

Пловдивският митрополит Николай ще освети новия храм "Св. Троица" в село Христо Даново на 17 август.

През 1992 г. хора от селото регистрират Гражданско сдружение, с цел изграждане на християнски храм. Със средства от дарители, са положени основите и са изградени част от външните стени. Няколко месеца по-късно строежът е изоставен и започва да се руши и разграбва.

През 2003 г. под ръководството на кмета Недко Несторов строителството е подновено. С финансови средства от Дирекцията по вероизповедания, Пловдивска митрополия и спонсори от района, храмът е изграден от местни строители. Направена е външна и вътрешна мазилка.

През 2006 година кметът възлага направата на иконостас на Димчо и Мирослав Димитрови от Ловеч. Иконостасът е изработен по канон с ажурна резба само за 15 месеца. Той е с дължина 8 м и височина 4 метра. По-късно бащата, който е майстор дърворезбар и синът художник-иконописец изработват за половин година Владишкия трон, амвона и певника.

"Бяхме в храмовата зала на Рилския манастир, за да видим стила за изработката на иконите. Желанието ни нашият храм да е в стил "Захари Зограф" и "Доспевски". Всичко в него направихме с много желание и любов", споделя кметът Несторов.

В момента се благоустроява двора и се прави ограда.
Жителите на Христо Даново, където добре съжителстват българи, мюсюлмани, роми, българомохамедани и каракачани, очакват официалното откриване на храма на 17 август, когато в селото ще дойдат много гости и роднини.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Щастлив край: Спасиха паднало от гнездото щъркелче край Пловдив
Пожар близо до рафинерията на "Инса Ойл" край Пловдив
Кметът на Стамболийски категоричен: Предсрочни избори няма да има...
Община Брезово спечели проект за близо 295 хил. евро в подкрепа н...
Спешно ограничение на движението по пътя Пловдив - Карлово
КЗК даде зелена светлина на "Винпром Пещера" да купи завода на "М...


Виж още: