И Карлово ще признае геноцида над арменците
Декларация по повод 100 годишнината от арменския геноцид ще разгледа на свое редовно заседание на 30 април 2015 г. Общинският съвет на община Карлово. Инициативата е на кмета на общината д-р Емил Кабаиванов, който вчера в Пловдив се включи във възпоменателно шествие в памет на избитите в Османската империя арменци. Шествието премина по бул. "6-ти септември" и приключи пред Дома на армията, където се проведе възпоменателен митинг. В митинга участваха хиляди пловдивчани и гости на града, като сред официалните лица, освен д-р Кабаиванов бяха още народният представител Никола Хаджийски, Спас Гърневски и Славчо Атанасов.
Пред множеството д-р Емил Кабаиванов каза: "Ние сме съпричастни към скръбта на арменците. Карловци знаят какво е геноцид, в нашата история също има подобно ужасяващо събитие, останало в паметта на хората като "Страшното". "
/"Страшното" в Карлово наричат периодът на репресии от страна на редовната турска армия срещу местното население през лятото и есента на 1877 г., когато са избесени над 800 души ./