Премиера на уникална система за рязане с лазер, плазма и вода ще направи през октомври пловдивската фирма “Оптела-Оптични технологии”. Това съобщи изпълнителният директор Петър Стайков.
Високите технологии, използвани в създаването й, позволяват материалът да се обработва с голяма прецизност и без отпадъци. Новата система, която няма аналог в България, ще е много полезна за машиностроителните предприятия, тъй като ще им помогне да намалят разходите си. Разработването й е финансирано от Националния иновационен фонд, а проектът се осъществява съвместно с Техническия университет-София.
С 10% поскъпнаха акциите на пловдивския завод за лазери през последните 6 месеца и достигнаха цена 1.64 лева. “Инвеститорите се ориентират към високотехнологични фирми и виждат в “Оптела” точно такова предприятие”, обясни засиления интерес Петър Стайков.
Очаква се цената да се повиши още и заради добрите резултати. 7000 лв. е консолидираната печалба на “Оптела” за първото шестмесечие на 2006 г., според данните от отчета, предоставен на Българската фондова борса преди ден. За същия период на миналата година дружеството отчете отрицателен финансов резултат от 11 000 лева. Със 75,34% са се увеличили приходите от дейността на фирмата и са достигнали 128 000 лева за първото полугодие на 2006 г.
“Оптела” е част от Компанията за технологии и иновации “Съединение” и основател на първия в България клъстер – “Лазери и оптика”, който стана модел за изграждане на такива структури в Южна България.
Виж още:
Честито на Ивет Лалова!
00:00 / 18.05.2026
Една от най-успешните българки днес навърши 61 години
18:35 / 17.05.2026
Роден е на днешния ден преди 61 години в Русе
00:00 / 19.05.2026
Честито на Петър Дочев
08:52 / 18.05.2026
Зуека си тръгна от Пловдив триумфално и с много пари
20:39 / 17.05.2026
Дъщерите на Надежда Нейнски - богати, красиви и успешни
20:21 / 18.05.2026







Peter
на 25.08.2006 г.
Bravo hora
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!