Ваня Григорова: Работодатели получават милиони от държавата, а не дават 1 лев увеличение на служителите си

Автор: Диана Бикова
Коментари (4)
15:58 / 31.03.2023
13785
Официалните данни, които се публикуват от Националния статистически институт, показват, че износът и брутният вътрешен продукт на страната се увеличават. Не малка част от ръста на БВП е в резултат на нарасналата инфлация и не малка част от по-високите доходи се редуцират от нарасналите цени. Няма как при това положение да твърдим, че благосъстоянието на българските граждани се е повишило. Това каза в интервю за Plovdiv24.bg икономическият експерт на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.

На национално ниво не е прието предложението минималната работна заплата да стане 850 лева и засега остава 780 лв. Синдикатите обаче продължават да правят усилия по предприятия, за да се увеличи на места заплащането и поне отчасти да се компенсират нарасналите цени.

Усещането за инфлация се различава от числата на НСИ, защото официалната статистика отчита средната инфлация, която не е еднаква за всеки. Най-сериозно отражение има при по-нискодоходните групи, чиято по-голяма част от доходите отива за храна и за тях инфлацията е значително по-висока от 16%, коментира тя.

Според синдикатите, за ограничаване ръста на инфлацията е трябвало да се предприемат много по-сериозни мерки, включително да се прибегне до налагане на таван на цените на определени стоки в краткосрочен план и за кратко време. 

"Трябва обаче и промяна на законодателството. Чуваме различни политически партии и кандидати за властта как обясняват, че регулаторите трябва да си свършат работата. Те могат да си свършат работата и си я вършат, но в рамките на правомощията си, които имат и в рамките на законите, които действат. Когато в закона не пише, че 100% надценка е незаконна, какво да направи служителят от Комисията за защита на потребителите, така че да санкционира въпросната верига и тези практики да бъдат прекратени? Очевидно е, че няма какво да се случи. Именно за това те единствено регистрират разликата на цената на рафт и цената на каса. Спирайки тези практики, по никакъв начин не се борим със спекулата, която е навсякъде и която води до масово повишаване на цените" - обясни икономистката.

Григорова смята, че държавата е трябвало да даде повече възможност на  държавни фирми да участват на пазара и посочи като пример "Ел Би Булгарикум", която драстично намали цените и кашкавалът стана 16 лв., докато масово в стандартните магазини цената е 25-30 лева. Уволнението на директора на държавната компания е заради това, че е посегнал на интересите на търговските вериги.

"Не е редно всеки един производител да плаща такса за поддържането на електронна система за проследяване наличностите в складовете, защото това е присъща дейност и разходи на въпросната търговска верига, както за чистачката, за касиерката, на хората, които редят рафтовете. Тези разходи компанията, търговската верига, трябва да си ги покрива с печалбата, която формира. За съжаление тя ги прехвърля върху производителите и оттам насетне източва както българския производител, така и българския потребител за съжаление" - каза тя.

Припомни, че двата национално представени синдиката се противопоставиха на правителството да не даде компенсации на бизнеса за високите цени на тока. Причината е осъзнаването, че голяма част от бизнеса ще фалира от безобразно високите цени на енергията.

"Давахме си сметка, че тези средства ще се получат и от компании, които нямат нужда от подпомагане. Още тогава ние от КТ "Подкрепа", за съжаление сами, настояхме да се предвидят мерки, с които компаниите, които формират печалби, а получават огромни компенсации, да бъдат върнати в бюджета. Това нещо сега се  предлага от служебното правителство и чухме бизнесът колко е недоволен. Но не беше недоволен, когато имаше компании, които вземат по 50 милиона лева месечно компенсации и формират невиждани досега печалби" - коментира Григорова.

Икономистката припомни, че председателят на една от работодателските организации Васил Велев е призовал бизнеса да увеличава заплатите на служителите си, тъй като получава компенсации, но това не се случва. КТ "Подкрепа" в момента води преговори за сключване на колективни трудови договори на няколко места и работодателите обяснявали в какво тежко състояние се намират и как формират загуби, поради което предлагали 0% увеличение на заплатите. 

"Не е нормална ситуация, в която има работодатели, които получават милиони от държавния бюджет, а това са нашите данъци, и същевременно не искат да дадат и 1 лев увеличение на собствените си служители при натрупана инфлация средна 16%, за малката кошница - 22, а на храните достига до 25. Една от тези фирми е голяма компания с обекти по българските летища" - категорична е Ваня Григорова.

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (4)
Още новини от Новини от Пловдив:
Няма осъден три години след фатален инцидент в Пловдив
Зоопарк Пловдив с образователна презентация за змиите
Строителен предприемач: Новите такси ще доведат до увеличение на ...
Млада шофьорка, причинила смъртта на възрастна жена, се изправя п...
Тъжна вест! Почина легендарният пловдивски футболист Николай Прам...
Безразсъдни младежи се покатериха на покрива на мол в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).