В Пловдив ще бъде вдигнат нов храм, съхраняващ иконата с вградени мощи на родителите на Богородица

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:03 / 27.08.2012
2647
В Пловдив ще бъде вдигнат нов храм "Св. Йоаким и Анна", който ще съхранява иконата с вградени мощи на родителите на Богородица. В него утеха и спасение ще могат да търсят бездетни семейства. Известно е, че мощите на двамата светци помагат на двойки, страдащи от безплодие, тъй като самите родители на Дева Мария дълго не са имали деца. До вдигането на храма, което ще отнеме време, иконата с чудодейните мощи ще бъде изложена в митрополитския храм "Св. Марина" в Пловдив, съобщи владиката под тепетата Николай.

По негова покана в България за седмица от Кипър гостува църковна делегация, която донесе за поклонение мощите на Йоаким и Анна. Изненадващо за домакините, митрополитът на Тамасу Исайя дари на Пловдив икона на двамата светци с вградени частици от мощите.

Вчера за последен ден светините бяха изложени за поклонение в храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян. Хиляди жители и гости на родопския град се стекоха в църквата, която пловдивският митрополит благослява да бъде изографисана с цялото великолепие на православния канон. Владиката разказа на гостите си от Кипър, че храмът в сърцето на Родопите е построен от семейство Тодор и Здравка Баткови, на които молитвено пожела здраве и благословени от Бога успехи. Час преди литургията камбаните призоваваха миряните.

Службата оглави Исайя в съслужение с митрополитите Николай Пловдивски и Игнатий Плевенски, както и с епископите Антоний, викарий на владиката за Европа и Григорий, игумен на Троянския манастир. Преди да замине за Берлин, Антоний бе митрополитски наместник на Смолянска духовна околия, която е в границите на Пловдивска епархия. Епископът бе посрещнат с голяма радост от десетки миряни, които го наобиколиха да си поприказват още щом той пристигна в събота вечер.

За целия едноседмичен престой на мощите в България са били раздадени над 50 000 иконки, докоснати до светините.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Днес стартира вторият етап от реконструкцията на Голямоконарско ш...
Безумието на тротинетките
Пловдивчанин не можа да повярва на чак толкова груба селска прояв...
Повдигат обвинения на избягалия турски тираджия, убил шофьор от П...
Читател: Пловдив става град с транспортна система на страна от тр...
Обилна градушка удари Пловдивско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).