Тъжна годишнина в Пловдив

4255

Съюзът на репресираните от комунистическия терор в Пловдив и тази година ще отбележи тъжната годишнина от 9-ти септември 1944 г. и ще почете паметта на избитите и безследно изчезналите в следствие на комунистическия терор в България.

Това ще стане днес в 12:00 часа пред паметника "Свидетелят“ на площад "Стефан Стамболов“ до сградата на общината.

На 09.09.2021 г. се навършват 78 години от окупацията на България от съветската армия, която сваля законната народна власт. Тогава започват черните дни за българския народ – следва жестоката разправа с елита на България. През 1944 г. у нас е извършен държавен преврат в условията на окупация от СССР и с помощта на червената армия.

В периода между 08.09.1944 г. и 17.10.1944 г. са избити 26 500, само за 40 дни. По същото време се образува и фалшивият народен съд, който има за цел да заличи следите от извършените престъпления. Много хора са избити без съд и присъда и до днес не е ясно къде са загубили живота си и къде са гробовете им.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Учениците от Пловдив, София и Смолян най-добри на матурите
Влак предизвика пожар край Пловдив, изпратени са десетки огнеборц...
Калин Врачански се превръща в Стефан Данаилов в Пловдив
Глас от Пловдив: Бойкот на заведенията! Излезе ни 20 евро вместо ...
Община Пловдив очаква през 2026 г. разходите да бъдат повече от п...
"Защо не си хванахте такси": Пловдивчанка осъмна блокирана от дру...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).